Meme kanserli hastalarda tedavi öncesi, tedavi süreci ve remisyon döneminde kardeş kromatid değişimlerinin araştırılması
Investigation of sister chromatid exchanges on patients with breast cancer at the periods of pre-treatment, treatment and remission
- Tez No: 203201
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ELBİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada; meme kanserli 25 kadın hastadan ve sigara kullanmayan 22 kontrol grubu kadından hazırlanan periferik kan kültürlerinde kardeş kromatid değişim sıklıkları araştırılmıştır. Hasta grubunun kardeş kromatid değişim sıklığı ortalama değerleri; tedavi öncesinde 8,252 3,67613, tedavi sürecinde 10,1972 2,95808 ve tedavi sonrasında ise 11,525 3,33066 olarak ve kontrol grubunda ise kardeş kromatid değişim sıklığı ortalama değeri 7,019 1,24580 olarak saptanmıştır. Hasta ve kontrol grubuna ait ortalama değerler ?Mann-Whitney U testi? ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca, hasta grubunun 3 döneme ait kardeş kromatid değişim sıklık ortalama değerleri de kendi aralarında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sister chromatid exchange frequencies was screened in peripheric blood culture prepared from 22 women non-smoking control group and 25 women patients with breast cancer. Average values of sister chromatid exchange frequencies of the patient group was determined; in pre-treatment period as 8,252 3,67613, in treatment period as 10,1972 2,95808 and in post-treatment period as 11,525 3,33066 and also of control group as 7,019 1,24580. The average values of sister chromatid exchange of control and patient groups were statistically compared by ?Mann-Whitney U test?. Furthermore, average values of sister chromatid exchange frequency of the three periods of the patient groups were statistically compared among their special values. As a result of these comparisons, periodical escalations were understood among average values of patient groups that were determined in different periods.A meaningful further level difference (p0.05) was observed when the general average of the exchange frequency, determined from patients in pre-treatment period was compared with average frequency values determined from chromosome groups, and frequency values obtained from the control group. While no difference was observed between sister chromatid exchange values estimated to and from spontaneously both control groups and patient group pre-treatment, remarkable increase in these exchange values was found important to observe when being exposed to any kind of clastogenic and sitostatic medicine.Finally; findings obtained from this study showed that the sister chromatid exchange method has been a reliable one in tracing genetic abnormalities exposed by genomic instability to have been able to be formed by medicine effects to be used for treatment purpose and in managing the treatment as a result of tracing.