Karpal tünel sendromunda parafin-su içi ultrason-egzersiz tedavi yaklaşımı ile fluidoterapi- su içi ultrason-egzersiz tedavi yaklaşımının karşılaştırılması
Comparison between parafin-ultrasound in water-exercise cure and fluidotherapy-ultrasound in water-exercise cure in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 203203
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIRNAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızda karpal tünel sendromu saptanan hastalarda fluidoterapi uygulaması ile parafin uygulamasını karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızı Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesi'nde 40 hasta üzerinde gerçekleştirdik.Karpal Tünel sendromlu 40 hasta 40 el, rastgele yöntemle iki gruba ayrılarak 1.gruptaki 20 el'e parafin ? su içi US ? egzersiz tedavisi uygulandı. 2.gruptaki 20 el'e ise fluidoterapi ? su içi US ? egzersiz tedavisi uygulandı. 15 seanslık tedaviden sonra ağrı, parestezi, normal eklem hareketi ve kas kuvveti değerleri, tedavi öncesiyle karşılaştırıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildiğinde ağrı parametresi ve parestezi değerlerinde bir fark bulunamadı. Normal eklem hareketi değerleri, değerlendirildiğinde sadece ulnar abduksiyon ve radial abduksiyon hareketinde anlamlı bir fark bulundu. Fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerinde anlamlı bir fark bulunamadı. Kas kuvveti değerlerinde de iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu.Bu sonuçlar KTS (Karpal Tünel Sendromu)'lu hastalar üzerinde fluidoterapi ve parafin uygulamasının birbirine göre farklı bir etki oluşturmadığını göstermektedir. Bizim çalışmamızda KTS'li hastalar üzerinde elde edilen sonuçlara göre fluidoterapi ve parafin uygulaması arasında fark görülmedi.Anahtar kelimeler : Karpal tünel sendromu, parafin, fluidoterapi
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare fluidotherapy and parafin cures in Carpal Tunnel Syndrome patients. We made this study with 40 patients in Gevher Nesibe Hospital.40 patients and 40 hands with Carpal Tunnel syndrome seperated into two groups, parafin-US in water therapy is applied to first 20 hands. Fluidotherapy-US in water therapy is applied to second 20 hands. After therapy of 15 sessions values of pain, parasthesia, normal arthrosis movement and muscle force is compared between the values before therapy. When results are evaluated statsically we found no difference in pain parameter and parasthesia. There is difference in ulnar abduction and radial abduction in normal arthrosis movement. There is no difference in flexion and extansion. When groups are compared in muscle force we found no difference.These results show us that, we cannot talk about an advantage of these two therapies over the other one. In our study we couldn?t find any advantage in CTS patients.Key words : Carpal tunnel syndrome, parafin, fluidotherapy.