Malatya il merkezinde aile planlaması kullanan 15?49 yaş grubu evli kadınlarda kullanılan yöntem ve yöntem seçimini etkileyen faktörler
Study of the method choosing by the married women between age 15 to 49 using of family planning live in city center of malatya and the factors affecting the method choosing
  1. Tez No: 203233
  2. Yazar: HATİCE OLTULUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tanımlayıcı araştırma Malatya İl Merkezinde yaşayan AP kullanan 15?49 yaş grubu evli kadınlarda yöntem seçimi ve yöntem seçimini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır.Malatya İl Merkezinde bulunan 25 sağlık ocağı içerisinden, 10 sağlık ocağı rasgele örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Bu sağlık ocaklarına bağlı olan ve orantılı seçim yöntemiyle seçilen 15- 49 yaş grubu 1600 evli kadın araştırmaya alınmıştır.Veriler anket formu aracılığı ile toplanmış istatistiksel analizinde ki-kare testi kullanılmıştır.Yaş ortalaması 34.5±7.3 olan kadınların %62.3'ünün modern , %37.7'sinin geleneksel AP yöntemi kullandığı belirlenmiştir. Kadınlar arasında en çok kullanılan yöntemler sırasıyla geri çekme (%35.5), RİA (%25.1) ve kondom (%20.3)'dur.
Özet (Çeviri)
The objectıve of this study is to determine method choosing by the among married women between age 15 to 49 using of famıly plannıng (FP) live in the City Center of Malatya and the factors affectıng the method choosing.10 out of 25 health centers rondomly selected fort the study. 1600 married women age between 15 to 49 participated.Chi square test is used for statistical analysis of the data obtained from survey forms. The statistical results can be summurized as follows: Mean particitans age is 34.5±7.3. %62.3 of the participant stated that they used traditıonal methods for family planning on the other hand, %37.7 used modern methods. The mostly used methods among women were withdrawal (%35.5), IUD (%25.1) and condom (%20.3). Generally, from data it is observed that modern family planning methods mostly used among younger adults, educated couples, women who have fewer childeren, pregnant, birth.