Bayan infertil hastalarda, oksidatif stresin araştırılması
The investigation of oxidative stress in infertily women patients
  1. Tez No: 203234
  2. Yazar: TUĞBA KÖŞKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN BAŞKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalısmada, bayan infertil hastalarda, ksantin oksidaz (XO), paraoksonaz1 (PON1) aktiviteleri,nitrik oksit (NO) düzeyi ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitesi ölçülmüstür.63 infertil ve 20 saglıklı bayan çalısmaya dahil edilmistir. nfertil bayanlar etiyolojisine göre,açıklanamayan infertil ve polikistik over sendromu (PKOS) olmak üzere iki gruba ayrıldı. XO,PON1, ve GSH-Px aktiviteleri spektrofotometrik yöntemlerle ölçüldü. NO düzeyleri ise ELSAyöntemiyle ölçüldü.Kontrol grubu ile infertil grup karsılastırıldıgında, NO düzeyi ile GSH-Px aktivitelerindeistatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, the xanthine oxidase (XO) and paraoxonase1 (PON1) activities, nitric oxide (NO)levels and glutathione peroxidase (GSH-Px) activities were measured.63 infertiles and 20 healty women were included in this study. Infertile women were divided in twogroups according to their ethnologies unexplained infertility, polycystic ovary syndrome (PCOS).XO, PON1, GSH-Px levels were measured by the method of spectrophotometer. NO levels weremeasured by the method of ELISA.Comparing infertile group and control group, it wasn?t found out that there was a meaningfuldifference statistically. It was seen that the activity of XO was higher but the activity of PON1 waslower in the infertile group than the control group. It was found out that there were no differencesstatistically in the level of NO and the activity of GSH-Px according to the control group.