Cep telefonunun karaciğer gelişimi üzerine teratojenik etkileri
The teratogenic effect of mobile phone prenatal development of liver
  1. Tez No: 203294
  2. Yazar: YILMAZ RUMEVLEKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Cep telefonu, tüm dünyada giderek yaygınlaşan bir iletişim aracı haline gelmiştir. Bu durum beraberinde elektromanyetik radyasyonun artışına da sebep olmuştur. Cep telefonunun embriyonal ve fetal dönemde sebep olduğu olası zararlı etkileri hakkında yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu durum konunun önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı hamilelik dönemindeki sıçan fetüslerinin karaciğerleri üzerindeki cep telefonu radyofrekansı etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada 24 tane dişi Wistar Albino sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar kontrol, sham, F- ve F + olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki sıçanlar cep telefonu radyofrekansına maruz bırakılmadılar, diğer yandan sham grubunu oluşturmanın amacı deney düzeneğinin çalışmadaki olası etkilerini ortaya çıkarmak için bu gruptaki sıçanlar cep telefonu radyofrekansına maruz bırakılmadılar. F- grubundaki sıçanlar özel havalandırmalı kutularda radyofrekansa maruz bırakılmışlardır, buna karşın F+ grubundaki sıçanlar ise alüminyum kaplı bir Faraday kafesinde radyofrekansa maruz bırakıldılar. Gruplar karşılaştırıldığında kontrol grubu ve diğer grupların yenidoğanlarının karaciğer dokularında ışık mikroskobik düzeyde morfolojik olarak herhangi bir dejenerasyona rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
The mobile phone, has become a common communication device in the world. This situation has caused the increase of electromagnetic radiation. There are not enough studies about the harmful effects which mobile phones caused in embrionical and fetal periods within this situation to emphasize the importance of the subject. For this reason, the aim of the study was to find the effects of mobile phones radiofrequency(RF) on the livers in rat fetus, during pregnancy. In this study 24 female Wistar Albino rats were used. The rats were seperated into four groups as control, sham, F- and F+. The rats in the control group were not exposed to the mobile phone RF. On the other hand the object of the sham group was to discover possible negative effects from external factors. Also the rats in this group were not exposed to mobile phone RF. The rats in F- group were exposed to the RF in special air conditioned boxes, whereas F+ group was exposed to RF in an aluminium isolated Faraday Cage. Finally, at the end of the study no morphological degenerations were found on the liver tissues of the control group or any other groups.