Etçi piliçlerde sülfaklozinin farmakokinetiği
Pharmacokinetics of sulfaclozine in broilers
- Tez No: 203293
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, etçi piliçlerde sülfaklozinin farmakokinetiği araştırılmıştır. Bu amaçla, 14 adet 30 günlük erkek etçi piliç kullanılmıştır. Hayvanlar her birinde 7 adet olacak şekilde iki gruba bölünmüştür. Sülfaklozin, birinci gruba 60 mg/kg.ca dozunda damar içi olarak, ikinci gruba ise aynı dozda sonda ile kursak içi olarak tek sefer verilmiştir. Verilmeyi takiben, 0,083., 0,25., 0,50., 1, 2, 4, 6, 8, 12, 24, 36, 72 saatlerde kanat altı venasına girilerek kan alınmıştır. İlacın Dİ olarak verilmesini takiben sülfaklozin düzeyi 0,083., 0,50., 2., 6., 24. ve 72. saatlerde 99,62±3,31 µg/ml, 83,50±4,22 µg/ml, 72,68±5,02 µg/ml, 58,43±5,39 µg/ml, 38,66±4,04 µg/ml ve 13,14±1,64 µg/ml olarak seyretmiş iken kursak içi verilme durumunda 4,33±0,45 µg/ml, 7,95±0,72 µg/ml, 16,46±2,68 µg/ml, 22,88±3,00 µg/ml, 16,03±3,53 µg/ml ve 5,74±0,98 µg/ml bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated pharmacokinetic of sulfaclozine in broilers. For this aim, 14, 30 day-old, male broilers were used was used. Two groups including each 7 animals were established. While each animal included in the first group was administered a sulfaclozine at a dose of 60 mg/kg/bw by intravenous route (IV), group 2 was administered at the same dose but by intracrop route (IC). Subsequent to drug administration, blood samples were collected from all of the groups at 0.083, 0.25, 0.50, 1, 2, 4, 6, 8, 12, 24, 36 and 72 hours. The blood samples were centrifuged for separation of sera. Subsequent to the administration by intravenous route, serum sulfaclozine concentrations at 0.083, 0.50, 2, 6, 24 and 72 hours were determined to be 99,62±3,31 µg/ml, 83,50±4,22 µg/ml, 72,68±5,02 µg/ml, 58,43±5,39 µg/ml, 38,66±4,04 µg/ml and 13,14±1,64 µg/ml, respectively. Subsequent to the administration of the drug by intracrop route, serum drug concentrations at 0.083, 0.50, 2, 6, 24 and 72 hours in group 2 was determined as 4,33±0,45 µg/ml, 7,95±0,72 µg/ml, 16,46±2,68 µg/ml, 22,88±3,00 µg/ml, 16,03±3,53 µg/ml and 5,74±0,98 µg/ml, respectively.