Düşük sürtünmeli braket sistemlerinin seviyeleme safhasındaki etkinliklerinin konvansiyonel braketler ile karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of different low friction bracket systems and conventional brackets in the leveling phase
- Tez No: 203309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TOROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Çalışmamızın amacı iki farklı kendinden bağlanan braket ve bir düşük sürtünmeli elastomerik ligatürün, ileri derece mandibuler kesici çapraşıklığı olan bireylerde, mandibüler çapraşıklığın çözülmesi aşamasındaki etkinliklerinin ve bu aşamada mandibuler dental arklara olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, alt çenede çekim planlanmayan, ileri derecede mandibuler çapraşıklığı bulunan (İr>6) ve tüm daimi dişleri sürmüş 60 birey dahil edilmiştir. Bu bireyler daha sonra rastgele bir biçimde dört guruba ayrılmıştır: Konvansiyonel edgewise braketi ve konvansiyonel elastik ligatür, SmartClip braketleri, Damon braketleri ve konvansiyonel braket Slide düşük sürtünmeli elastik ligatürleri uygulanan guruplar. Gruplar 4 aylık bir dönemde, mandibüler çapraşıklığı çözme etkinlikleri ve mandibuler arklara olan etkileri açısından karşılaştırılmıştır. Çapraşıklık çözme etkinlikleri İrregülerite İndekslerindeki değişimlere göre hesaplanmış, mandibuler arka olan etkileri ise intermolar mesafe, interkanin mesafe ve ark uzunluğu ölçümleri ile belirlenmeye çalışılmıştır. Bulgular ve sonuçlar: Kruskal-Wallis analizi, mandibüler çapraşıklığı çözme etkinliği bakımından dört braket/ligasyon gurubu arasında hiçbir anlamlı fark gösterememiştir. Mandibüler arklara etki bakımından da dört gurup arasında herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Mandibüler çapraşıklık 4 ay içerisinde 5.72±0.84mm azalırken, tüm guruplarda intermolar mesafede belirgin bir değişiklik gözlenmemiş, interkanin mesafe 1.98±0.63mm ve mandibuler ark uzunluğu 2.35±1.2mm artmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of our study is to investigate the efficiency of conventional edgewise brackets, two different self ligating brackets and a low friction elastomeric ligature for mandibular crowding alleviation, and effects of different bracket/ligation methods on mandibular arches. Materials and methods: 60 patients with severe mandibular crowding (Ir>6mm), complete eruption of all mandibular teeth and no planned extraction in mandibular arch selected for the study. Then 60 patients randomly assigned in one of four different groups: conventional brackets with elastic ligatures, SmartClip brackets, Damon Brackets and conventional brackets with Slide low friction ligatures. Efficiency of alleviation of mandibular crowding is assessed by the changes in irregularity index, and effects on mandibular arches are investigated with intercanine width, intermolar width and arch length measurements, in four month period. Results and conclusions: Kruskall-Wallis analysis revealed no statistical difference between four different bracket/ligation groups both for the efficiency in resolving mandibular crowding and effects on mandibular arches. By the end of 4th month, while no significant change observed in mandibular inter molar width, Irregularity index decreased by 5.72±0.84mm. Intercanine width increased significantly by1.98±0.63mm and arch length increased significantly by 2.35±1.2mm