Yoğun bakım ünitelerinden izole edilen metisiline dirençli s. aureus (mrsa) ile koagülaz negatif stafilokokların moleküler analizi
Molecular analysis of methicillin resistant s.aureus (mrsa) and coagulase negative staphylococci isolated from intensive care unit
- Tez No: 203308
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Microbiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son yıllarda metisiline dirençli stafilokok suşlarının aminoglikozitlere ve kinolonlara önemli ölçüde direnç gelişimi bildirilmektedir.Bu koşullarda metisilin dirençli S.aureus (MRSA) ve koagülaz negatif stafilokokların (KNS) klinik laboratuarda epidemiyolojik olarak ilişkili olan suşlarının saptanması ve ilişkisiz suşlardan ayırt edilmesi büyük önem kazanmaktadır.Bu yöndeki çalışmaların tüm merkezlerde yapılması hastane infeksiyonlarının kontrolü için önemli faydalar sağlamaktadır.Hastanemiz yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) yatan hastalarda alınan kan örneklerinden izole edilen metisilin dirençli S. aureus ve koagülaz negatif stafilokoklar olmak üzere toplam 57 suş Ekim ?Aralık 2004 tarihleri arasında toplanarak çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm izolatlarda oksasilin ve sefoksitin disk difüzyon testi , mec A geni varlığı PCR ile ve epidemiyolojik olarak ilişkili olup olmadıkları PFGE ile araştırılmıştır. Hastanemiz YBÜ'lerinde PFGE sonuçlarına göre 2 ana klon olduğu saptanmıştır. Tip A klonu tüm suşların % 68'ini oluştururken, Tip B klonu % 32'sini oluşturmuştur. Mec A gen pozitifliği MRSA'larda %76 olarak saptanırken KNS'lerde %59.3 olarak saptanmıştır. Metisiline direncin saptanmasında disk difüzyon testlerinin hatalı sonuçlar verebildiği, ancak PCR ile mec A gen varlığının da araştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Hastanemiz YBÜ'lerinde hem S.aureus hem de KNS'lerin en fazla Dahili Yoğun Bakım Ünitesinden izole edilmiş olması ve aynı klon'ların saptanması bu ünitelerde cansız ortamda kolonize olmuş olabileceği ve aynı zamanda çalışan sağlık personelinin taşıyıcı olabileceği sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, it was reported that methicillin resistant S. aureus (MRSA) strains develop resistance seriously to aminoglycosides and quinolones. In this situation, detection of strains epidemiologically related with MRSA and CoNS in vitro and distinguishing of these strains from unrelated strains has a big importance. Performance of similar studies in all center, benefit to control nosocomial infections. A total of 57 MRSA and CoNS strains isolated from blood samples of patients in intensive care units of our hospital between October-December 2004 were included in this study. In all isolates oxacillin and cefoxitin by disc diffusion test, detection of mec A gene by PCR and epidemiologically relationship of strains by PFGE were studied. Two basic clones were determined by PFGE in intensive care units, our hospital. Clone A was 68% and Clone B was 32% of all strains. For MRSA mec gene positivity was 76%, for CoNS was 59.3% was determined. By detecting methicillin resistance, disc diffusion test may give incorrect result, so it is necessary to investigate detection of the mec A gene by PCR. Determination of MRSA and CoNS in internal intensive care unit and being determined same clones showed that MRSA and KNS may be colonized in decayed materials in this unit and at the same time health care may be carriers of them.