Roziglitazonun diyabetik sıçan papiller kalp kasının mekanik ve elektriksel aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of rosiglitazone on the mechanic and electrical activity of papillary heart muscle in diabetic rats
  1. Tez No: 203313
  2. Yazar: SERVET KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Diyabette, yüksek kan glikozu ve serbest yağ asitlerinin artması kalbin fonksiyonlarında çeşitli bozukluklara neden olduğu bilinmektedir. Diyabetik kardiyomiyopati olarak bilinen ve diyabet sebepli ölümlerin en temel nedeni olarak gösterilen patolojik durum, uzun süreli diyabete maruz kalan hastalarda gözlenen doğal bir sonuçtur. Bu çalışmanın amacı, diyabetik sıçan modelinde sol ventrikül papiller kasında mekanik ve elektriksel değişimlerden sorumlu olası mekanizmaları araştırmaktır.Çalışma için ağırlıkları 270 ile 300 g arasında değişen Wistar türü, albino, erkek sıçanlar kullanıldı (n=120).
Özet (Çeviri)
It has been known that hyperglycemia and increased free fatty acids induce impairment of cardiac functions in diabetes mellitus. Diabetic cardiomyopathy which the major reason of mortality due to diabetes mellitus is a natural outcome in patients with long term expose to diabetes mellitus. The aim of this study was to investigate the possible mechanisms responsible for the mechanical and electrical alterations on left ventricular papillary muscle in a diabetic rat model.One hundred twenty Wistar albino male rats (Weighted, 270-300 gram) were used for the study. Streptozotocin (STZ: 45 mg/kg) solved in 0.1 M cold citrate buffer solution (pH=4.5) was given by route of tail vein and experimental diabetes mellitus induced in part of rats. The rats were divided into six groups; Controls (C), controls treated with RZG (C+RZG), diabetic rats (D), diabetic rats treated with RZG (D+RZG), diabetic rats treated with RZG and insulin (D+RZG+INS) and diabetic rats treated with insulin (D+INS).