Tip 2 diabetes mellitus hastalarında metformin ve rosiglitazonun oksidatif stres, metabolik parametreler ve antropometrik ölçümler üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of metformin and rosiglitazone on oxidative stress, metabolic parameters and anthropometric measurements in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 194505
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
T P 2 D ABETES MELL TUS HASTALARINDA METFORM N VEROS GL TAZONUN OKS DAT F STRES, METABOL K PARAMETRELER VEANTROPOMETR K ÖLÇÜMLER ÜZER NE OLAN ETK LER N NKARŞILAŞTIRILMASIDR. TÜRKAN PAŞALI K L TDiabetes mellitus (DM), endojen insülinin eksikliği veya periferik etkisizliği sonucuortaya çıkan kronik, progresif bir hastalıktır. nsülin direnci; eksojen ve endojen insülininetkilerine biyolojik yanıtın bozukluğu anlamına gelir ve tip 2 DM'nin patofizyolojisindekitemel sebeplerden biridir. Bu çalışmada, metformin ve rosiglitazonun diyabet regülasyonu,metabolik kontrol, antropometrik ölçümler ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkilerikarşılaştırıldı. Ayrıca bu ilaçların diyabetik nöropati ve retinopatinin seyrine olan etkileri dedeğerlendirildi.Çalışmaya, yeni tanı almış, 70 yaşın altında 43 tip 2 DM hastası alındı. Hastalar iki ilaçgrubuna randomize edildi. Çalışmayı metformin grubunda 17 hasta, rosiglitazon grubunda ise12 hasta tamamladı. Çalışmanın başında, 3. ve 6. aylarında hastaların metabolik ve laboratuarparametreleri ölçüldü. Ayrıca hastaların antropometrik ölçümleri kaydedildi. Tedavininbaşlangıcında ve 6. ayda oksidatif stres parametreleri ölçüldü. Diyabetik nöropati açısındanelektromiyografi (EMG) ve diyabetik retinopati değerlendirmesi için göz dibi incelemesiyapıldı.Metformin ve rosiglitazon alan hastaların bazal, 3. ve 6. ay antropometrik ölçümdeğerleri benzer bulundu. Metformin ve rosiglitazon alan hastaların bazal, 3 ve 6. aymetabolik parametreleri bakıldığında insülin ve insülin direncinde rosiglitazon lehineistatistikel fark saptandı. Üçüncü ve 6. ay LDL kolesterol düzeyleri karşılaştırıldığındametformin lehine anlamlı farklılık tespit edildi. Altıncı ay sonunda serum sülfidril değerinderosiglitazon lehine istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. Hastaların bazal ve 6. aydakiEMG ölçüm sonuçları karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. ki ilacınretinopti seyri üzerine olan etkileri de benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE EFFECTS OF METFORMIN AND ROSIGLITAZONE ONOXIDATIVE STRESS, METABOLIC PARAMETERS AND ANTHROPOMETRICMEASUREMENTS IN PATIENTS WITH TYPE 2 DIABETES MELLITUSDR. TURKAN PASALI KILITDiabetes mellitus (DM) is a chronic, progressive disease, result of endogenous insulindeficiency or peripheral ineffectiveness. Insulin resistance means the defect of biologicalresponse to effects of exogenous or endogenous insulin and its one of the main reason in thepathophysiology of type 2 DM. In this study, we compared the effects of metformin androsiglitazone on diabetes regulation, metabolic control, anthropometric measurements andoxidative stress parameters. Furthermore we evaluate the effects of these drugs on theprogress of diabetic neuropathy and retinopathy.Forty three patients under age 70 with newly diagnosed type 2 DM were included instudy. Patients were randomized into two drug groups. Seventeen patients in metformin groupand 12 patients in rosiglitazone group were completed the study. In the beginning, third andsixth months of the study, metabolic and laboratory parameters of patients were examined.Furthermore anthropometric measurements of patients have been written. In the beginningand sixth month of the study, oxidative stress parameters examined. Electromyography(EMG) was made for diabetic neuropathy and ocular examination made for evaluatingdiabetic retinopathy.The basal, third and sixth month anthropometric measuring values of patients takingmetformin and rosiglitazone were found similar. Statistically significant differences werefound in insulin and insulin resistance in rosiglitazone?s favor when we look at basal, thirdand sixth month metabolic parameters. A significant difference was found between third andsixth month LDL cholesterol levels in metformin?s favor. In the end of sixth month,statistically significant difference was established in serum sulfhydryl values inrosiglitazone?s favor. There was no significant difference between the basis and sixth monthEMG measuring results of patients. The effects of two drugs on progression of retinopathywere also found similar.