Diyabetik hastalarda metformin ve roziglitazon tedavisinin serum GLP-1, leptin ve adiponektin düzeyleri üzerine etkileri
Effects of metformin and rosiglitazone treatment on serum GLP-1, leptin and adiponectin levels in patients with diabetic
- Tez No: 171468
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM GÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Diyabetik Hastalarda Metformin ve Roziglitazon Tedavisinin Serum GLP-1, Leptin, Adiponektin Düzeyleri Üzerine Etkileri Diabetes mellitus (DM) giderek sıklığı artmakta olan kronik ilerleyici bir hastalıktır. Hastalık insülin salgılanmasında azalma ve insüline çeşitli dokularda (kas, karaciğer, yağ ) direnç nedeni ile glukozun bu dokular tarafından kullanımında bozulmaya neden olmaktadır. Diyabetik bireylerde GLP-1 salınımında bozulma olduğu tespit edilmiştir. GLP-1 normalde besin alımım takiben barsaklardan salgılanan ve insülin salgılanmasını sağlayarak glukoz düzeylerini düzenleyen peptid yapıda bir hormondur. Artmış insülin direnci bulunan durumlarda serum leptin düzeylerinde artış ve adiponektin miktarlarında azalma olduğu gösterilmiştir. Metformin ve roziglitazon insülin duyarlılığını artırarak etki göstern ve tip 2 DM tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bu çalışmanın amacı tip 2 DM'li hastalarda metformin ve roziglitazonun serum GLP-1, leptin, adiponektin düzeyleri üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Polikliniği'nde izlenen 41 tip 2 DM'lu hasta alındı. Serum GLP-1, leptin, adiponektin, insülin, glukoz düzeyleri değerlendirilmesi için alman bazal kan örneklerini takiben 400 kalorilik besin tüketimi sağlandı. Sonra 30, 60, 90, 120 dakikalarda aynı parametrelerin pik seviyelerini yakalayabilmek amacıyla kan örnekleri alındı. İşlemi takiben tedavileri başlanan ( metformin, roziglitazon ya da plasebo) hastalara 14 gün sonra aynı işlemler bir kez daha uygulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effects of Metformin and Rosiglitazone Treatment on Serum GLP-1, Leptin and Adiponectin Levels in Patients with Diabetic Type 2 diabetes mellitus (DM) is a chronic progressive disorder with an increasing prevalance. Decreased insulin secretion and peripheral insulin resistance are the two major pathogenetic factors in the disease. Disordered glucagon like peptide (GLP)-l production have been shown in diabetic patients. GLP-1 is an hicretin that increases insulin secretion after food intake and plays role in the regulation of plasma glucose levels, increased leptin and decreased adiponectin levels have been reported in patients with insulin resistance. Metformin and rosiglitasone are used in the treatment of type 2 DM. Both drug improve insulin sensitivity. The aim of this study was to evaluate the effects of metformin and rosiglitasone on serum levels of GLP-1, leptin and adiponectin in type 2 diabetic patients. Forty-one patients with type 2 DM were included to study. Serum GLP-1, leptin, adiponectin, glucose and insulin levels were measured before and at 30, 60, 90, 120 minutes after the ingestion of a mixed meal before the initiation of the study. After basal evaluations patiens were divided into three groups ( metformin, rosiglitasone and placebo groups.). All above mentioned parameters were measured after 14 days of drug treatment.