Deneysel akut ağrı modelinde tramadol - agmatin etkileşmesi ve olası mekanizmalarının araştırılması
Tramadol - agmatine interaction and investigation of possible mechanisms in experimental acute pain model
  1. Tez No: 203319
  2. Yazar: SONER METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Santral analjezik etkili bir ilaç olan tramadol'ün etkilerini kısmen opiaterjik, noradrenerjik ve serotonerjik mekanizmalarla gösterdiği kabul edilmektedir. Bu alanda devam eden çalışmalar, tramadol'ün etkisinde henüz aydınlatılmamış başka mekanizmaların da olabileceğine işaret etmektedir. Fakat bu mekanizmalar tam olarak henüz belirlenememiştir. Diğer taraftan, beyinde yeni bir nörotransmiter olarak saptanan agmatin adlı biyojenik aminin nöropatik ağrıda antiallodinik ve antihiperaljezik etkiler gösterdiği ve morfin analjezini artırdığı bildirilmektedir.Bu çalışmanın amacı, farelerde akut analjeziyi ölçmek için kullanılan yöntemlerden biri olan tail flick testi kullanılarak agmatin ve agmatin-tramadol kombinasyonunun olası antinosiseptif etkilerini ve etki mekanizmalarını araştırmaktır. Bu amaçla nitrerjik sistemin katkısını araştırmak için L-arjinin ve L-NAME gibi nitrik oksid modülatörleri ve glutamat-NMDA reseptörlerinin katkısını incelemek için de NMDA reseptör blokörü MK-801 kullanılmıştır.Tüm deneylerde Balb/c erkek fareler kullanıldı. Antinosiseptif etki tail flick testi kullanılarak belirlendi. İlaçlar 30 dakikalık aralıklarla uygulandı. Son ilaç uygulanmasından 30 dakika sonra tail flick testi yapıldı. Tail flick latensileri (TFL) saniye olarak kaydedildi ve sonuçlar anlamlılıklarına göre değerlendirildi. Sonuçların istatistiksel analizi tek yönlü ANOVA, post-hoc Student Newman-Keuls testi kullanılarak yapıldı.Tramadol ve agmatin, kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında farelerin TFL yanıtlarını anlamlı bir şekilde artırdı. Agmatin tramadol'ün antinosiseptif etkisinde bir artışa neden oldu. L-arjinin ve L-NAME, agmatinin TFL yanıtlarında değişikliğe neden olmadı. Öte yandan agmatin + tramadol kombinasyonunun antinosiseptif etkisi L-arjinin tarafından azaltılırken L-NAME tarafından artırıldı. MK-801, ne agmatin ve tramadol'ün tek kullanıldıklarında ne de agmatin + tramadol kombinasyonunun etkilerini değiştirmedi.Bu sonuçlardan elde edilen bilgilere göre, akut ağrıda tek başına yeterli analjezik etkisi olmayan agmatin, tramadol'ün antinosiseptif etkisini artırmaktadır ve bu etkide nitrerjik sistemin veya NMDA reseptörlerinin aracılık etmediği söylenebilir. Ayrıca, agmatine-tramadol ve/veya agmatin-tramadol-L-NAME kombinasyonları gelecekte ağrının tıbbi tedavisi için etkili bir terapötik yaklaşım olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
A central analgesic agent tramadol has been declared to act by partially opiatergic, noradrenergic and serotonergic mechanisms. Although ongoing studies show that some other mechanisms may also involve in the effect of tramadol, but the precise mechanism has not been determined yet. On the other hand, agmatine, suggested as a new neurotransmitter in the brain has been showed that to elicit antiallodynic and antihyperalgesic effects in the neurophatic pain and to enhance morphine antinociception.The aim of the present study was to investigate the possible effects of agmatine and agmatine-tramadol combination on nociception by using the tail-flick method, an acute analgesic test in mice. We also evaluated the mechanism of the potentiating effect of agmatine on tramadol-induced antinociception by pretreatment with nitric oxide modulators such as L-arginine and L-NAME and NMDA receptor blocker MK-801.Male Balb/c mice were used in all experiments. The antinociceptive effect was determined in mice by using tail-flick test. Drugs were administered in 30 min interval. Tail-flick test was performed 30 min after the last drug injection. Tail-flick latencies (TFL) were record as second and the results were expressed as the mean ± SEM. One-way analysis of variance followed by a post-hoc Student Newman-Keuls test was used for the statistical analysis.Tramadol and agmatine significantly increased the TFL of mice when compared to the control group. Agmatine enhanced the antinociceptive effect of tramadol. L-arginine and L-NAME did not change the TFL of agmatine, but L-arginine decreased whereas L-NAME enhanced the antinociceptive effect of agmatine + tramadol combination. MK-801 pretreatment did not changed the TFL of agmatine, tramadol or agmatine-induced potentiation of the tramadol effect.Our results demonstrate that agmatine combination with tramadol produces an antinociceptive enhancement and this effect does not seem to be mediated via nitrergic system or NMDA receptors. Administration of agmatine-tramadol and/or agmatine-tramadol-L-NAME combinations may also provide an effective therapeutic strategy for future medical treatment of pain.