9 no'lu Açsap Eğitim Merkezi bölgesinde konut ve çevresinin, konuttan memnuniyetin ve sağlıkla ilişkisinin değerlendirilmesi
Housing and immediate environment conditions, inhabitants? satisfaction, and their association with health, in an health center region
  1. Tez No: 203383
  2. Yazar: FEHMİNAZ TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL VAİZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Kesitsel tipte olan bu çalışma, Ankara Keçiören ilçesindeki 9 No'lu AÇSAP Eğitim Merkezi bölgesini temsil eden örnekte, konut koşullarını, bu konutlarda yaşayanların konut koşullarından memnun olma durumu ve konut/yakın çevresinin sağlıkla ilişkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri, iki anket aracılığıyla, 210 konutta, yüzyüze görüşme tekniği ve gözlem ile toplanmıştır. Binaların %95,2'si 6'dan fazla daireli, %70,5'i 10 yıllık ve daha eskidir. Konutların yaklaşık yarısında 3-4 kişi yaşamaktadır, %75'inde yatak odası başına ortalama 1-2 kişi düşmektedir. %31,4'ünde nemlenme, %24,8'inde küf, %67,1'inde ses yalıtımı, %5,7'sinde su kalitesi, %25,8'inde ısıtma sistemi, %29,5'inde hava kalitesi, %49,6'sında gürültü, %48,5'inde böcek/kemirici, %80,0'inde yangın güvenliği sorunu bulunmaktadır. Oluşturulan indekslere göre konutların %22,7'sinde yakın çevre koşulları, %13,1'inde bina koşulları ve %58,3'ünde konut koşulları yetersiz bulunmuştur. Konutlarla ilgili bilgi alınan kişilerin %12,9'u konutun genel özellikleri, %21,4'ü ısıtma sistemi, %26,2'si ısı yalıtımı, %12,4'ü hava kalitesi, %17,1'i büyüklüğünden, %22,9'u yapısından, %13,3'ü banyo, %12,9'u mutfak tesisatından memnun değildir. Yaşayanların %38,1'i gürültü nedeniyle uykularının bölündüğünü, %51,5'i bölgede kendilerini güvende hissetmediklerini belirtmiştir. Konutlarda son bir yılda kaza geçirme sıklığı %21,2'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional research, is to determine the housing and immediate environment conditions and the inhabitant?s satisfaction with these conditions, and, to evaluate the associations between health, housing, and immediate environment, in a selected health center region. Data were collected from a sample of 210 houses using two standart questionnaires, applied by face- to-face interviews and observations. Ninty five percent point two of the buildings had 6 or more flats, 70,5% were 10 years age or older. In the half of the selected households 3 or 4 people lived, in 75%, one or two persons lived per bedroom. There were damp (31,4%), mold (24,8%), sound insulation (67,1%), water quality (5,7%), heating (25,8%), air quality (29,5%), noise (49,6%), pest/insect (48,5%), and fire security (80,0%) problems in these houses. Immediate environmental (22,7%), building (13,1%), and dwelling conditions (58,3%) were inadequate, due to the indexes designed. Prevalance of dissatisfaction with the residential environment were due to general characteristics of the house (12,9%), heating system (21,4%), thermal insulation (26,2%), air quality (12,4%), the size (17,1%) and the layout of the dwelling (22,9%), with equipment/ installations in the bathroom (13,3%), and in the kitchen (12,9%). Fifty one point five of residents feel unsafe in the region, and nearly 40% reported sleep disturbances due to environmental noise. Of the residents, 21,2% have experienced a home accident during the last one year.