Ratlarda demir yüklenmesi ile oluşturulan oksidatif stresin önlenmesinde kafeik asit fenetil ester'in etkinliğinin araştırılması
Evaluating the effect of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) on iron overload induced oxidative stress in rat
  1. Tez No: 203397
  2. Yazar: ERKAN CÜRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE GÜÇHAN ALANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, aşırı demir yüklenmesi sonucu oluşan oksidatif hasarın önlenmesinde kafeik asit fenetil ester (CAPE)' in etkinliği araştırıldı.Çalışmamıza 40 erkek Wistar-albino rat alınarak, her grupta 10 rat olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna serum fizyolojik, CAPE-K grubuna 10 ?mol/kg/gün CAPE, demir grubuna 100 mg/kg/gün demir dekstran, CAPE+Demir grubuna ?mol/kg/gün CAPE ve 100 mg/kg/gün demir dekstran intraperitoneal olarak 5 gün boyunca verildi. Son enjeksiyondan 12 saat sonra ratların yaşamına son verilerek karaciğer ve kalp dokuları çıkarıldı. Karaciğer ve kalp dokusunda demir birikimi histolojik olarak değerlendirildi. Her iki dokuda malondialdehit (MDA) seviyesi, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri ve serumda AST, ALT ve ferritin değerleri ölçüldü.Demir ve CAPE+D grubunda histopatolojik olarak demir birikimi tespit edildi. Demir grubunda kalp ve karaciğer dokusundaki MDA seviyesi Kontrol ve CAPE+Demir grubuna göre anlamlı yüksek bulundu (sırasıyla; kalp p?0,001, p?0,002; karaciğer p?0,0001, p?0,009). Demir grubunda SOD ve GSH-Px enzim aktiviteleri her iki dokuda artmış bulundu. Demir grubunda CAT enzim aktivitesinin kalp dokusunda artarken karaciğer dokusunda azaldığı bulundu. Demir ve CAPE+Demir grubunda ferritin değeri anlamlı artmış saptandı. Demir grubunda AST ve ALT değerlerinin kontrol grubuna göre arttığı görüldü. CAPE+Demir grubunda AST ve ALT değerleri Kontrol grubuyla benzer bulundu.Bu bulgular sonucunda klinik kullanımda CAPE, karaciğer ve kalp dokusunda demir toksisitesi ile oluşan oksidatif stresin önlenmesinde etkin bir tedavi seçeneği olabilir.
Özet (Çeviri)
We investigated the protective effect of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) on oxidative damage due to iron overload in rats.Forty male Wistar rats were randomly divided into four groups. All medical administrations were performed intraperitoneally in all groups for 5 days. Control group received serum physiologic (0,9%, w/v); CAPE-Control group received 10 µmol/kg/day CAPE; Iron group received 100mg/kg/day iron dextran; CAPE+Iron group received 10 µmol/kg/day CAPE and 100 mg/kg/day iron dextran. All animals were sacrificed after 12 hours from last injections and liver and heart tissue samples were taken for histological evaluation of iron overload and determination of malonyldialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GSH-Px). In addition serum AST, ALT and ferritin levels were also studied.Iron overload was detected via histopathological evaluation in Iron and CAPE+Iron groups. In both liver and heart tissues, MDA level was found significantly high in Iron group as compared with Control and CAPE+Iron groups (respectively; heart p?0,001, p?0,002; liver p?0,0001, p?0,009). In Iron group, SOD and GSH-Px enzyme activities were found increased in both tissues. In Iron group, while an increase in CAT activity was observed in heart tissue, a decrease was found in liver tissue. Ferritin was found significantly increased in Iron and CAPE+Iron groups. AST and ALT were found increased in Iron group. AST and ALT levels were similar in Control and CAPE+Iron groupsAccording to our findings, CAPE may be an effective treatment option for the protection of iron induced oxidative stress in heart and liver tissues.