Hipertansiyon ile g proteini β3 altünitesi c825t polimorfizmi arasındaki ilişki
The relationship between hypertension and g protein β3 subunit c825t polymorphism
  1. Tez No: 203439
  2. Yazar: ERCÜMENT ÖZKEÇECİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVFİK GÜLYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
G proteinleri hücre membranını yedi kez kateden yüzey reseptörleri ile etkileşerek hücre içinde farklı fizyolojik yanıtların oluşmasında görevlidir. G proteinleri üç altüniteden oluşur ; ?, ß ve ?. Son zamanlarda yapılan araştırmalar G proteini ß3 altünitesini kodlayan genin 825. pozisyonundaki C ???? T polimorfizminin hipertansyonla ilişkili olduğunu göstermiştir. Hipertansiyonlu hastalardaki GNß3 C825T polimorfizminin hastalığın ortaya çıkışındaki rolüne açıklık kazandırmak amacıyla planladığımız çalışmamızda 99 hipertansif ve 45 normotensif birey üzerinde C825T polimorfizmini araştırdık. Sonuçta 825T varyantına sahip bireylerde ( homozigot TT ve heterozigot CT ) hipertansiyon görülme sıklığının CC genotipine sahip bireylere göre anlamlı bir şekilde yüksek olduğunu (P0,05) tespit ettik. Genotip ve aleller bütün gruplarda Hardy - Weinberg eşitliğindeydi. İstatistiksel analiz ?2 testi kullanılarak yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : G proteini, GNß3, Hipertansiyon, Polimorfizm
Özet (Çeviri)
G proteins, by interacting with surface receptors that span cell membrane seven times, elicit various intracelular physiologic responses. G proteins have three subunits: ?, ß and ?. Recent studies reported that hypertension was related to the C ? T polymorphism at the 825. Position of the gene that codes G protein ß3 subunit. In order to shed light on the role of GNß3 C825T polymorphism in the development of the disease, we investigated C825T polymorphisim in 99 hypertensive and 45 normotensive individuals. In conclusion, frequency of hypertension was significantly higher in individuals who have 825T variant ( TT and CT) than in individuals who have CC genotype. 825T allele may be effective in the development of hypertension via both direct and indirect mechanism. 825T allele failed to differ between both gender. Genotypes and allels were in accordance with Hardy-Weinberg equations in all groups. Statistical analyses were performed by using chi-square test. Key Words : G protein, GNß3, Hypertension, Polymorphism