Trakya yöresi (Edirne, Kırkklareli,Tekirdağ) halk oyunlarında kullanılan vücut hareketlerinin karşılaştırılması
The compraison of body movements are used in folk dance in trakya locale
- Tez No: 203447
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Halk oyunları halk tarafından yaratılan ve nesilden nesile aktarılan kültür ürünleridir. Bu kültür ürünleri yöreden yöreye biçim, tür ve müzik yönünden farklılıklar göstermektedir.Trakya yöresinde (Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli) kullanılan vücut hareketlerinin karşılaştırılması isimli bu tez çalışmasında temel hareketler tespit edilmiş ve farklılıklar ve benzerlikler ortaya konmaya çalışılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde halk oyunlarına ait genel bilgiler verilmiştirÇalışmanın ikinci bölümünde Trakya yöresinde kullanılan temel hareketler hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde üç yöre ayrı ayrı ele alınmış ve kullanılan hareketler fotoğraflarla desteklenerek anlatılmıştır*.Sonuç bölümünde ise tez çalışması boyunca elde edilen tespitler maddeler halinde sunulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Folklor, Halk Oyunları, Trakya Yöresi,
Özet (Çeviri)
Folk-dances are culture products which are created by public and are handed on. These culture products are changeable from locale to locale and also as shape, type and music.This thesis is called the comparison of body movement is used in Trakya locale which try to determine basic movement and to show distinctions and similarities.In the first chapter of this study , basic information about folk-dances are given.In the second chapter of the study, informations about basic movements are used in trakya locale are given.In the third chapter of the study, 3 different locale are discussed seperately and used movements are defined by supported with photographs.In the final chepter,determinations are gotten during the thesis study which are provided clause by clause.KEYWORD?S: Folklore, Folk Dance, Trakya Locale