Ratlarda oluşturulan deneysel femoral arter kanaması modelinde, lokal ?Oksidize Selüloz (Bloodcare®)? toz uygulamasının hemostaz süresine etkisinin değerlendirilmesi
Effects of local ?Oxidised Cellulose (Bloodcare®)? powder on hemostasis time in a rat model with severe femoral artery bleeding
- Tez No: 203503
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ERSOY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ratlarda oluşturulan deneysel femoral arter kanaması modelinde, lokal ?Oksidize Selüloz (Bloodcare®)? toz uygulamasının hemostaz süresine etkisinin değerlendirilmesiDr. Özgür DikmeDokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı. İnciraltı/İZMİRGİRİŞ VE AMAÇHastane öncesi alanda ve hastanede kanamaların erken tanısı ve kontrolü travma hastalarının tedavisinin düzenlenmesinde kritik adımlardan birisidir. Hemostazın süratle sağlanması kişinin sakatlık ve ölüm oranlarını düşürmek açısından önemlidir. Bu durum özellikle afetler, savaşlar gibi kurban sayısının fazla ama tıbbi kapasitenin kısıtlı olduğu dönemlerde daha da önem kazanır. Bu amaçla kullanılacak hemostatik yöntemler; yaralının kendisi veya bir yardımcı tarafından kolayca kullanılabilen, lokal uygulanabilen, hemen temin edilebilen, etkinliği yüksek ve ucuz yöntemler olmalıdır.Çalışmamızda ratlarda femoral arterin delinmesi ile oluşturulan deneysel kanama modelinde lokal Oksidize Selüloz toz uygulamasının hemostaz süresi üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık.GEREÇ VE YÖNTEMÇalışmamızda, eter anestezisi altındaki 10 adet wistar albino suşu dişi ratın femoral arterlerinde 22 gauge branül ucu ile delik oluşturduk. Kanama alanına, bir gruba sadece standart ağırlıkta bası, diğer gruba ise standart ağırlıkta bası ve Oksidize Selüloz toz birlikte uyguladık. İki grup arasında hemostazın sağlanma süresi açısından fark olup olmadığını araştırdık.BULGULARFemoral arter yaralanması sonrası Oksidize Selüloz toz uygulanan grupta beş rattan iki tanesinde kanama ikinci dakikada, üç tanesinde dördüncü dakikada durdu. Kontrol grubunda dördüncü dakikada bile hiçbir ratta hemostaz sağlanamadı. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.004).TARTIŞMA VE SONUÇFemoral arter kanamalı rat modelinde, standart bası ile beraber Oksidize Selüloz toz uygulanması hemostaz süresinde anlamlı bir azalma sağlamıştır.ANAHTAR KELİMELERKanama, Oksidize Selüloz, Hemostaz
Özet (Çeviri)
Effects of local ?Oxidised Cellulose (Bloodcare®)? powder on hemostasis time in a rat model with severe femoral artery bleedingDr. Özgür DikmeDokuz Eylul University, School of Medicine, Department of Emergency Medicine. Izmir/TurkeyOBJECTIVESThe early diagnosis and control of bleeding is initial step of treatment in trauma patients, in the hospital and outside of the hospital field. Rapidly providing the hemostasis is important for decreasing mortality and morbidity. This situation is especially which has got a lot of sacrifice like in a disaster and war but has got a restrictive medical capasity become a more important. The hemostasis methods have to be easily usable for injured or helper, localy feasiable, immediately obtainable, effective and cheap.We investigate effects of local Oxidised Cellulose powder on hemostasis time in a rat model with severe femoral artery bleeding that we perforated experimentaly rat femoral artery in our study.METHODIn our study, we perforated 10 wistar albino rat femoral artery with 22 gauge branule under eter anesthesia. In the control group we performed standart weight compress and in the study group standart weight compress and Oxidised Cellulose powder performed together. We investigate hemostasis time difference between two groups.RESULTSBleeding stopped at the second minute in two of five rat and at the fourth minute in three of five rat in the study group. There is no hemostasis occured at the fourth minute in the control group. Differences between two groups is statistically significant (p=0.004).CONCLUSIONApplication of Oxidised Cellulose powder and compression with a scale weight significantly decreased the time of hemostasis in a rat model with femoral arterial bleeding.KEY WORDSBleeding, Oxidised Cellulose, Hemostasis