Küçük hücreli dışı akciğer kanseri evrelemesinde PET/BT ve sadece BT tetkiklerinin operasyon öncesi tümör evrelemesindeki etkinliklerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparing the diagnostic effectiveness of PET/CT versus stand-alone CT in the staging of non-small cell lung cancer (NSCLC) before thoracic surgery.
- Tez No: 203502
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı torasik cerrahi öncesi küçük hücreli dışı akciğer kanserievrelemesinde sadece BT ile PET/BT'nin etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır.GEREÇ VE YÖNTEM: Ağustos 2006'dan Ocak 2008'e kadar, 49 KHDAK'lı hastaretrospektif olarak değerlendirildi (4 kadın, 45 erkek; ortalama yaş 63,3). Torasik cerrahiöncesi PET/BT ve sadece BT görüntüleri her görüntüleme yöntemi için farklı iki hekim ekibitarafından değerlendirildi. Tümör evrelemesi TNM ve AJCC evreleme sistemleri kullanılarakyapıldı. Altın standart olarak histopatolojik sonuçlar alındı. PET/BT ve sadece BT arasındakitanısal farklılık için McNemar istatistik yöntemi kullanıldı. Her iki yöntem için hastalığınevrelemesinde duyarlılık, özgüllük, doğruluk, pozitif öngörü değeri ve negatif öngörü değerihesaplandı.BULGULAR: Bu çalışmada, histopatolojik olarak 11 hasta T1, 21 hasta T2, 8 hasta T3 ve 9hasta T4, 31 hasta N0, 13 hasta N1 ve 5 hasta N2 şeklinde dağılım gösterdi. Genel tümörevrelemesi PET/BT'de 39 hastada (%77,6) ve sadece BT'de 40 hastada (%81,6) doğru olarakyapıldı. Genel tümör evrelemesinde PET/BT ve sadece BT arasında istatiksel olarak anlamlıfark saptanmadı (p>0,05). Bölgesel lenf nodu metastazlarını tanımada duyarlılık, özgüllük,doğruluk, pozitif öngörü değeri, negatif öngörü değeri sırasıyla PET/BT için %64, %97,2,%93,7, %72,2 ve %95,8, BT için ise %72, %93,4, %91,2, %56,3 ve %96,6 bulundu. Malignnodların PET/BT'de 9 ve BT'de 7 tanesi yanlış negatif yorumlandı. Malign olmayan nodlardayanlış pozitif yorumlamada karşılaştırılma yapıldığında PET/BT'de 6 ve BT'de14 tanedir.SONUÇ: Bu çalışmanın sonuçları KHDAK evrelemesinde PET/BT'nin sadece BT'yebelirgin üstünlüğü olmadığını gösterdi. Benzer çalışmalar ile sonuçlarımız arasındauyumsuzluk görülmektedir. Bunun nedeninin çalışmamızda erken nodal evredeki hastasayısının fazlalığı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of our study was to compare the diagnostic effectiveness of PET/CTversus stand-alone CT in the staging of non-small cell lung cancer (NSCLC) before thoracicsurgery.MATERIALS AND METHOD: From August 2006 to January 2008, this retrospectivestudy included 49 patients (4 women, 45 men; mean age 63,3) with NSCLC. PET/CT andstand-alone CT images which obtained before thoracic surgery, were evaluated separately bytwo different physician teams for each imaging modality. Tumor stages were determined byusing TNM and AJCC staging systems. Histopathological results were used as gold standard.McNemar tests were applied for the diagnostic difference between PET/CT and stand-aloneCT. The sensitivity, specificity, accuracy, positive predictive value (PPV) and negativepredictive value (NPV) for both modalities were calculated in the staging of the disease.RESULTS: Histopathologically, the distribution of tumor stages was T1 in 11 patients, T2 in21 patients, T3 in 8 patients and T4 in 9 patients. N0 disease in 31 patients, N1 in 13 patientsand N2 in 5 patients were present in the study. Overall tumor stage was correctly determinedin 39 patients (%77,6) at PET/CT and 40 patients (%81,6) at stand-alone CT. There was nostatistically signifant difference between PET/CT and stand-alone CT in terms of tumorstaging (p>0,05). For the depiction of the locoregional lymph node metastasis, the sensitivity,specificity, accuracy, PPV and NPV of PET/CT were 64%, 97,2%, 93,7%, 72,2% and 95,8%,respectively; whereas those of stand-alone CT were 72%, 93,4%, 91,2%, 56,3% and 96,6%.False-negative interpretations of malignant nodes were 9 at PET/CT and 7 at stand-alone CT,respectively. When PET/CT was compared with stand-alone CT for the false positiveinterpratations of non-malignant nodes, there were 6 false-positive interpretations at PET/CTand 14 at stand-alone CT.CONCLUSION: The results of this study showed that PET/CT had no significant superiorityover stand-alone CT images in the staging of NSCLC. Despite discrepancy of our datacompared to the results of other similar studies, it seems more likely to be related to therelatively higher number of patients with early nodal stage disease in the present study.