Neoadjuvan ve adjuvan kemoterapi için başvuran rektum kanserli hastaların değerlendirilmesi
Assessment of rectum cancer patients applied for neoadjuvant and adjuvant chemotherapy
- Tez No: 203506
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ VE HİPOTEZ: Bu çalışmanın amacı, neoadjuvan ve adjuvan kemoterapi almak üzere başvuran rektum kanserli hastaların genel özellikleri, prognostik faktörleri ve aldıkları tedaviler doğrultusunda genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım sürelerini değerlendirmektir.YÖNTEM: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Medikal Onkoloji Bilim Dalı'na Ocak 2002 - Ağustos 2007 tarihleri arasında neoadjuvan ve adjuvan tedavi almak için başvuran 126 (ortalama yaş: 59,0 + 12.7 yıl, 72 erkek/54 kadın) rektum kanserli hasta incelendi. Hastalar ile ilgili verilere, hastane hasta bilgisayar sistemi ve bölüm dosyalarının retrospektif olarak incelenmesiyle ulaşıldı. Uzun süredir kontrole gelmeyen hastaların bilgilerine evlerine telefon edilerek ulaşıldı ve genel sağkalım verileri Haziran 2008 tarihi itibariyle güncelleştirildi.BULGULAR: Rektum kanserinde prognostik özelliklerine göre değerlendirilen hastaların yaş, operasyon öncesi ve sonrası tümör invazyon derecesi, lenf bezi tutulumu, operasyon öncesi CEA düzeyi, tümörün diferansiyasyon derecesi, perivasküler ve lenfatik invazyonuna göre hastalar arasında anlamlı fark bulunmadı. Sadece tümörü perinöral invazyonu olan hastalarda olmayanlara göre 5 yıllık sağkalım oranı anlamlı olarak düşük bulundu (p= 0,03). Hastaların genel ve progresyonsuz sağkalım oranları iki yıllık % 93,9 ve % 81,7; beş yıllık % 72,4 ve % 56,8 bulundu.SONUÇ: Bu çalışmada, hastaların genel ve hastalıksız sağkalım oranları literatür ile paralellik göstermekte olup, prognostik faktörlerden ise sadece tümörün perinöral invazyonuna göre sağkalım oranları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bu nedenle, prognostik faktörlerin daha iyi değerlendirilebilmesi için, daha fazla hastanın yer aldığı prospektif çalışmalara gerek duyulmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Rektum kanseri, radyoterapi, kemoterapi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES AND HYPOTHESIS: This study was planned to evaluate particularities, overall survival, progression free survival and prognostic factors of rectum cancer patients who were subject to adjuvanr or neoadjuvanr chemoradiotherapy.METHODS : 126 rectum cancer patients (72 men, 54 women; mean age: 59 + 12,7 yr) who were subject to adjuvant or neoadjuvant chemotherapy from January 2002 to August 2007 in the Department of Medical Oncology, Faculty of Medicine, University of Dokuz Eylül were evaluated. Patients data were obtainedby retrospective analysis of the electronic hospital recordss and patients files in the department. Patients who were missing their follow up visits were reached by phone calls. Survival data were updated in June 2008.RESULTS: No stattistically significant differences for survival were found according to age, preoperative and postoperative T, lymph node involvement, CEA level, tumor differentiation, vascular and lymphatic invasion. Perineural invasion was found as a statistically bad prognostic factor (p=0,003). Patients overall and progression free survival were found respectively at 2 years as 93,9 % and 81,7 % and at 5 years 72,4 % and 56,8 %.CONCLUSION: The overall and progression survival of the patients were equivalent to that reported in the literature. Only perineural invasion was a significant prognostic factor. Multicenter prospective analysis are needed in order to evaluate the role of other candidate prognosticfactorsKEY WORDS: Rectum cancer, radiotherapy, chemotherapy.