Perkütan endoskopik gastrostomi endikasyonları, komplikasyonları, hasta memnuniyeti
Indications, complications and patient satisfaction in percutaneous endoscopic gastrostomy
- Tez No: 203507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDE SOYTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ VE HİPOTEZ: Bu çalışmanın amacı PEG endikasyonlarını, erken ve geç dönem komplikasyonları, mortalite ve morbidite oranlarını ve hasta yada hasta yakınlarının bu yöntemle ilgili memnuniyetini prospektif olarak araştırmaktır.YÖNTEM: Çalışmaya DEU gastroenteroloji kliniğinde 01/10/2005 ve 01/06/2007 tarihleri arasında PEG tüpü yerleştirilen 42 hasta (21 E, 21 K, ortalam yaş: 61.2 + 17.7 yıl) alınmıştır. Hastalar PEG yerleştirildikten sonra PEG tüpü ile ilişkili komplikasyonlar ve gastrointestinal sistem problemleri açısından birinci gün, birinci hafta, birinci ve üçüncü aylarda ve izleyen dönemde 3 ayda bir değerlendirilmiştir. Bu görüşmeler arasında kalan zaman dilimlerinde hastada gelişen herhangi bir sorun, hasta yakını, bakıcısı veya beslenme hemşireleri tarafından sorumlu hekimlere bildirilmiştir. PEG tüpü çevresindeki yara yerleri Jain ve arkadaşlarının geliştirdiği yara yeri skorlama sistemi ile takip edilmiştir. Üçüncü aya kadar yaşayan hastaların PEG tüpü ile ilişkili memnuniyeti Löser ve arkadaşlarının kullandığı subjektif tolerabilite skalası ile değerlendirilmiştir.BULGULAR: Kırk iki hastanın 30'una malignite dışı nedenlerle, 12'sine ise malignite nedeniyle PEG tüpü yerleştirilmiştir. Malignite dışı nedenler; serebrovasküler hastalık (n:13), kronik santral sinir sistemi hastalığı (n:11), sık pulmoner aspirasyon (n:5) ve solunum yetmezliği (n:1) idi. Toplam 25 PEG ile ilişkili komplikasyon (4 major ve 21 minör) tespit edildi. En sık görülen komplikasyon PEG ile ilişkili yara yeri enfeksiyonu idi. Erken dönem (ilk bir ayda) ve birinci yıldaki mortalite oranları % 17 ve % 60'dı. Tüm hastalar arasında ilk bir ay içinde gelişen ölüm oranları ile hemoglobin değerinin 10 g/dl'nin altında olması, beyaz küre sayısının 10 x 109/ml üzerinde olması, CRP değerinin 10 mg/L'nin üzerinde olması, albümin değerinin 3 g/dl'nin altında olması, kreatinin değerinin 1,2 mg/dl'nin üzerinde olması, glaskow koma skalası değerinin 10'nun altında olması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. Sık pulmoner aspirasyon nedeniyle PEG tüpü yerleştirilen hastaların erken dönemdeki mortalite oranı, tüm hastalarla karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulundu (% 80 vs % 17; p=0,01). PEG tüpü yerleştirilen hasta veya hasta yakınları % 97'si PEG tüpü ile beslenmenin yeterli bir metod veya iyi bir deneyim olduğunu belirtmişlerdir.SONUÇ: PEG güvenli, etkin, hasta ve hasta yakını memnuniyeti yüksek bir beslenme yöntemidir.ANAHTAR KELİMELER: Perkütan endoskopik gastrostomi; Endikasyon; Komplikasyon; Mortalite
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE AND HYPOTHESIS: The aim of this study was to prospectively evaluate the PEG indications, early and late term complications, mortality, morbidity rates, and patient or patient-relative satisfaction about this method.METHODS: Forty two patients (21 M, 21 F, median age: 61.2 + 17.7 years) who inserted PEG tube in DEU gastroenterology clinic between 01/10/2005 and 01/06/2007 were enrolled into the study. Patients were evaluated for PEG tube related complications and gastrointestinal system problems at the first day, the first week, the first month and the third month after the PEG insertion and every 3 months thereafter. If any problem occurred between these periods, it had been reported to his physician by his relatives, care workers or nurses. The scar lesions around PEG tube were evaluated according to the scoring system proposed by Jain et al. In patients that had survived for 3 months, PEG tube related patient satisfaction was evaluated by subjective tolerability scale which is proposed by Loser and his co-workers.RESULTS: PEG tubes were placed in 30 patients for non-malign disorders and 12 for malign disorders for a total of 42. Non-malign disorders were cerebrovascular disease (n:13), chronic central neurologic disease (n:11), frequent pulmonary aspiration (n:5) and respiratory insufficiency (n:1). Overall 25 PEG related compliacations (4 major and 21 minor) were observed. The most frequent complication was PEG related wound infection (n:10). Early (in the first month) and first year mortality rates were 17 % and 60 %, respectively. There were no statistical significance between conditions as haemoglobin concentration below 10 g/dl, leukocyte count above 10 x 109/ml, CRP concentration more than 10 mg/L, albumin concentration below 3 g/dl, creatinin concentration above 1.2 mg/dl, Glasgow coma scale above 10 and the rate of mortality in first month. PEG placed patients for frequent pulmonary aspiration had statistically significantly higher death ratio in 1 month compared to the other groups (80 % vs. 17 %; p=0, 01). 97 % of PEG placed patients or their relatives indicated that feeding with PEG tube was an efficient method or a good experience.CONCLUSİON: PEG is a reliable, efficient method and has a high patient and patient-relative satisfaction.KEY WORDS: Percutaneous endoscopic gastrectomy; Mortality; Indication; Complication.