Yaşa bağlı makula dejeneresansında tekil fotodinamik tedavi ile üçlü kombine tedavinin karşılaştırılması
Comparison of single photodynamic therapy with triple combined therapy for age-related macular degeneration
  1. Tez No: 203527
  2. Yazar: AHMET SELİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAYNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Yaşa bağlı makula dejeneresansında (YBMD) fotodinamik tedavi (FDT) ile FDT'ye kombine intravitreal triamsinolon asetonid (İVTA) ve vasküler endotelyal büyüme faktörü inhibitörü (anti-VEGF) tedavisinin etkinliklerinin karşılaştırılmasıMetod: Çalışmaya Ocak 2005-Temmuz 2008 tarihleri arasında eksüdatif tip YBMD'ye sekonder subfoveal koroidal neovaskülarizasyon (KNV) tanısı konan 80 hastanın 80 gözü dahil edildi. Uygulanan tedavi şekline göre hastalar iki gruba ayrıldı. Grup I'deki 40 göze FDT uygulanırken, grup II'deki 40 göze FDT'ye kombine 4 mg İVTA ve anti-VEGF (20 göze 1.25 mg bevacizumab, 20 göze 0.3 mg pegabtanib sodyum) uygulaması yapıldı. İVTA enjeksiyonundan ortalama 4-5 gün sonra FDT uygulaması ve FDT'den 45 dakika sonra intravitreal anti-VEGF enjeksiyonu yapıldı. Her iki gruptaki bütün hastalar 1.ay, 3.ay ve 6.ay takiplerini eksiksiz tamamladı. Grup I'de 8, grup II'de 15 hastanın henüz 12 aylık takip süresi dolmadı. Bu yüzden 12.ay değerlendirmesine grup I'den 32, grup II'den 25 hasta alındı. Bütün hastalara tedavi öncesi ve sonrası oftalmolojik muayene yapıldı, floresein anjiografi (FA) ve optik kohorens tomografi (OKT) çekildi.Bulgular: Ortalama takip süresi grup I'de 11.93±0.99 ay, grup II'de 10.90±1.58 aydı. Grup I ve grup II'de tedavi öncesi ortalama en iyi görme keskinliği (EİGK) sırasıyla 0.95±0.34 logMAR ve 0.90± 0.43 logMAR, tedavi sonrası 12.ayda sırasıyla 1.24± 0.42 logMAR ve 0.71±0.09 logMAR ölçüldü (p0.05). Grup I ve grup II'de 3 sıra ve üzeri görme artışı 12.ayda sırasıyla %6.3 ve %32 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the effectiveness of photodynamic theraphy (PDT) and PDT combined with intravitreal triamcinolone (IVTA) and vascular endothelial growth factor inhibition (anti-VEGF) in age-related macular degeneration (AMD)Method: 80 eyes of 80 patients diagnosed with choroidal neovascularization (CNV) caused by AMD between January 2005 - July 2008 were included the study. The patients divided groups according to the treatment modality. PDT was carried out in 40 eyes in group I, PDT combined 4 mg IVTA and anti-VEGF (1.25mg bevacizumab in 20 eyes, 0.3mg pegabtanib sodium in 20 eyes) in group II. Approximately 4-5 days after İVTA injection PDT, and after 45 minutes intravitreal anti-VEGF injection was applied. All patients completed 1st, 3rd and 6th month visits in both groups. 8 patients in group I, 15 patients in group II were not complete 12 month follow up. For this reason, there was 32 patients in group I, 25 patients in group II at 12th month evaluation. Ophthalmic examination was carried out pre and post treatment, fluorescein angiography (FA) and optical cohorence tomography (OCT) were applied to all patients.Results: Mean follow-up was 11.93±0,99 months in group I and 10.90±1,58 months in group II. Pretreatment best corrected visual acuity (BCVA) in group I ve group II was 0.95±0.34 logMAR and 0.90±0.43 logMAR respectively. In 12th months 1.24±0.42 logMAR and 0.71±0.09 logMAR respectively (p0.05), respectively.