Edirne şehir merkezinde kadınlara yönelik şiddet sıklığı ve etkileyen faktörler
Intimate partner violence against women and influencing factors in Edirne Turkey
  1. Tez No: 203528
  2. Yazar: DİLEK YETİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN MELİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kesitsel tanımlayıcı desendeki araştırmamızda Edirne'de erişkin kadınlarda eş şiddetive bunun sebep ve sonuçlarının belirlenmesi, kadınların eş şiddetine ve bunun çeşitli tiplerinekarşı tutumlarının saptanması amaçlanmıştır.Tabakalı örneklem ile belirlenen 306 kadına; araştırmacılar tarafından hazırlanan soruformuyla sosyodemografik özellikleri, alışkanlıkları, şiddeti algılama durumları, çocuklarınaşiddet uygulama davranışları, eş şiddetine maruziyetleri ve eş şiddeti görenlerin şiddet sonrasıtutum ve davranışları ile evlilik ilişkisi ölçeği ve çok boyutlu algılanan sosyal destek formuuygulandı.Eş şiddetine maruz kalan kadınların oranı %61,4 idi. Maruz kalınan şiddet türü;%30,4'ünde fiziksel, %54,6'sında psikolojik, %19,3'ünde ekonomik, %9,8'inde duygusal ve%6,3'ünde cinsel şiddetti. Eş şiddetine maruz kalan kadınların kalmayanlara oranla;kendilerinin ve eşlerinin eğitim düzeylerinin daha düşük, eşlerinin alkol ve sigara kullanımoranının daha fazla, ilk evlilik yaşlarının daha düşük, evlilik ilişkilerinin ve cinselyaşamlarının daha kötü, aile ve özel kişi algılanan sosyal desteklerinin daha zayıf, daha çokkaçarak yada kaçırılarak evlenmiş oldukları ve eşlerinin ailesinde daha fazla kadına yönelikşiddet öyküsüne rastlandığı saptandı.Edirne şehir merkezinde yaşayan evli kadınlarda yoğun olarak eş şiddeti maruziyetibulunmaktadır. Kadınların eş şiddeti konusundaki farkındalıkları ülke ortalamalarına göredaha yüksek oranlardadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive cross-sectional study is to determine rate, causes andresults of intimate partner violence against adult women in Edirne, Turkey and attitudes ofwomen to violence.306 women determined with stratified sampling were applied a questionnaireconsisting of items about sociodemographic features, habits, defining violence, child abuse,exposure to partner violence, attitudes and behaviors after violence, scale of marital status andmulti dimensional perceived social support.Intimate partner violence rate was 61.4%. Types of violence were physical in 30.4%,psychological in 54.6%, economical in 19.3%, emotional in 9.8% and sexual in 6.3%. Partnerviolence rate is higher in women who has low educational state, low age of marriage, badmarital and sexual status, poor social support perception from family or special person,married involuntarily, and whose partners have low educational status, high usage of alcoholand cigarettes, family history of violence against women.Intimate partner violence against women living in Edirne was intense. Awareness ofviolence types is higher than national averages.