Dirençli diyabetik nöropatik ağrıda puls elektromanyetik alan tedavisi etkinliği
Efficacy of pulsed electromagnetic field therapy in refractory diabetic neuropathic pain
- Tez No: 203529
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Diyabetik periferal nöropati, diyabetin en sık görülen ve özürlülüğe neden olan komplikasyonudur. Diyabetik ayak travmatik olmayan ampütasyonların %50-75'inden sorumludur. Ağrı, diyabetik nöropatide yaygın bir semptomdur ve yaşam kalitesinde azalmaya neden olur.Nöropatik ağrı sıklıkla çoklu farmakolojik tedaviye dirençlidir ve bu ajanların yan etkileri kullanımlarını sınırlar. Homeopati, akupunktur, manyetik alan tedavisini içeren farklı alternatif tedaviler araştırılmaktadır. Nonfarmakolojik tedavilerin sistemik yan etkileri düşüktür, fakat plasebodan üstün etkinlikleri farmakolojik ajanlar için yapılan benzer kontrollü klinik çalışmalarla gösterilmelidir.Bu çalışmada, dirençli diyabetik nöropatik ağrıda puls elektromanyetik alan tedavisinin etkinliği araştırıldı. Bu amaçla semptomatik 95 hasta değerlendirildi. Olgular randomize olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma, 25 hasta puls elektromanyetik alan tedavisi grubunda ve 25 hasta plasebo grubunda olmak üzere 50 hastayla tamamlandı. Tedavi grubundaki hastaların her iki ayağına on ardışık gün ve günde 1 saat puls elektromanyetik alan tedavisi uygulandı. Olguların tedavi öncesi, tedavi sonrası ve 6 hafta sonra kontrol değerlendirmeleri yapıldı.Çalışmanın sonucunda, kullandığımız değerlendirme ölçütlerinden vizüel analog skala ile ağrı değerlendirmesinde tedavi sonunda %53, kontrol değerlendirmesinde %67 iyileşme saptandı. Nöropatik ağrı skalası verilerinde saptanan düzelme, tedavi grubunda plasebo grubuna göre istatistiksel olarak anlamlıydı. Short form 36 sorgulamasında vücut ağrısı parametresinde anlamlı düzelme saptandı. Diğer değerlendirme parametrelerimiz olan Beck depresyon ölçeği, ve sinir ileti hızı çalışmalarında iki grup verileri arasında anlamlı istatistiksel fark saptanmadı.Sonuç olarak, diyabetik nöropatik ağrıda puls elektromanyetik alan tedavisi uygulamasının ağrı skorları ve polinöropati semptomları üzerinde anlamlı düzelme sağladığını gözlemledik. Diyabetin süresiyle doğru orantılı olarak gelişen polinöropati semptomlarına sahip hastaların, artmış nefropati görülme sıklığı ve diyabetin diğer komplikasyonlarına yönelik kullanmakta olduğu çoklu medikal tedaviler göz önünde bulundurulsa yan etkisi olmayan, çok kolay uygulanan, yüksek hasta uyumlu, invaziv olmayan bu yöntemin iyi bir alternatif tedavi seçeneği olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Diabetic neuropathy is the most frequent complication of diabetes that causes disability. It is responsible from 50-70% of non-traumatic amputations. Pain is a common symptom of diabetic neuropathy and this decreases the quality of life.Neuropathic pain is usually resistant to multi-pharmalogical therapy and the side effects of these drugs limit their usage. Homoepathy, acupunture, magnetic therapy are other alternative therapies which are still being researched. Non-pharmacologic therapies have lower side effects, but their effects superior to placebo should be proved with similar controlled studies.In this study, the effect of pulsed electromagnetic field therapy has been investigated. For this purpose, 95 symptomatic patients have been evaluated. Subjects were randomized into two groups. 50 subjects, 25 on placebo and 25 on pulsed electromagnetic field therapy have completed the study. Subjects had either placebo pulsed electromagnetic field therapy on both feet for 10 consecutive days. Subjects have evaluated before and after the therapy and in 6 weeks time.At the end of the therapy according to visual analog scale 53% of the patients were cured and this ratio was 67% in 6 weeks. According to visual analog scale and neuropathic pain scales the data were statistically significant. According to Short Form 36 questionnaire the improvement in the body pain parameter was significant as well. The results of other evaluation scales, Beck depression scale and nerve conduction velocity scale, were not statistically significant between the groups.As a result we have observed that the pulsed electromagnetic field therapy have improved both pain scores and polyneuropathy symptoms significantly. As the duration of diabetes has been prolonged the polyneuropathy symptoms grow proportionally, the incidence of nephropathy and other diabetic complications increase; so patients have to use a great number of pills daily. We think that pulsed electromagnetic field therapy seems a non invasive and easily performed alternative therapy with high patient compliance.