İskemik inme hastalarında İnsulin growth faktör-1 (IGF-1) ve İnsulin growth faktör bağlacı protein-3 (IGFBP-3) düzeylerinin klinik ve prognozla olan ilişkisi
The relationship of clinical and prognosis between Insulin growth factor-1 (IGF-1) and Insulin growth factor binding protein-3 (IGFBP-3) levels in ischemic stroke patients
  1. Tez No: 203551
  2. Yazar: HASAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL TOMBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnme dünya toplumlarında en sık ölüm nedenlerinden biri, sakatlık ve özürlülük yapan hastalıklardan birinci nedendir. İnme tedavisine yönelik gelişmelerde risk faktörlerinden korunma ve inme sonrası oluşan komplikasyonların en aza indirgenmesi amaçlanmaktadır. İskemik inmede akut dönemde gelişen nekroz'dan sonra kronik dönemde apopitozisin süregiden bir durum olduğu artık bilinmektedir. İnme tedavisinde akut dönemde ve kronik dönemde bütün bu ilerleyişi azaltacak veya durduracak tedavi stratejilerinin geliştirilmesine yönelik araştırmalar sürmektedir.Son zamanlarda yapılan çalışmalarda İnsulin Growth Factör (IGF) sisteminin inme patogenezinde etkili olabileceği, IGF-1'in santral sinir sisteminin miyelinizasyonunu, maturasyonunu, hücre proliferasyonunu, nöronal yaşamı ve filizlenmesini arttırdığı, in vitro çalışmalarda apopitozisi engellediği bildirilmektedir. Serumdaki IGF'lerin çoğu karaciğerde olmak üzere bir kısmı beyin ve diğer dokular tarafından sentez edilmektedir. IGFBP-3 en önemli bağlayıcı proteindir ve serumdaki IGF-1'in %80'i IGFBP-3' bağlı bulunmaktadır.Bu çalışmada akut iskemik inme tanısı ile kabul edilen hastalarda ilk 24 saatte, 5. gün ve 30. gün IGF-1 ve IGFBP-3 değerlerini araştırarak iskemik inme patogenezindeki rolünü ve prognozla ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Hastaların klinik durumlarının değerlendirilmesi amacıyla National Institute of Health Stroke Scale (NIHSS) ve fonksiyonel etkilenimin derecesini değerlendirmek için Modifiye Rankin Skalası (MRS) kullanıldı. İskemik inmenin klinik sınıflaması için Bamford, etiyolojik sınıflaması için ise TOAST sınıflaması kullanıldı. İnmenin büyüklüğü ile IGF-1 ve IGFBP-3 arasındaki klinik ve etiyolojik ilişki araştırıldı.68 hasta ve 20 sağlıklı kontrol grubu ile çalışma yapıldı. Hastaların 1, 5, 30. günkü IGF-1, ve 1, 30. gün IGFBP-3 değerlerinde kontrol grubundan farklılık bulunmadı. Sadece 5. gün IGFBP-3 değerleri ortalamasında kontrol grubuna göre anlamlı azalma mevcuttu [t(82)=2,598;p
Özet (Çeviri)
Stroke is one of the most frequent causes of death and the leading disease that cause disability. The goal of the research on the treatment of stroke is to prevent the risk causes and to reduce the complications that arise after the stroke. It is now known that apoptosis continue to occur throughout the chronic phase following the necrosis that develops during the acute phase of the ischemic stroke. The research on the development of treatment strategies aiming to slow down or stop this progression during the treatment of stroke still continues.In recent studies, it is reported Insulin Growth Factor (IGF) system to be effective on the stroke pathogenesis and IGF-1 to help increase myelinization, maturation, cell proliferation, neural living and sprouting of central nervous system. Also, during in vitro research, it is reported IGF-1 to prevent apoptosis. While most of the IGF found in serum are synthesized in the liver, some are synthesized in the brain and in other tissues. IGFBP-3 is the most important binding protein and 80% of the IGF-1 in the serum is bound to IGFBP-3.With this study, we aimed to observe the IGF-1 and IGFBP-3 levels during the first 24 hours, on 5th and 30th days, of the patients that are admitted with ischemic stroke diagnosis and find out its connection and role in the pathogenesis of ischemic stroke. We used National Institute of Health Stroke Scale (NIHSS) to evaluate the clinical status of the patients and Modified Ranking Scale (MRS) to evaluate the degree of the functional loss. Bamford and TOAST classification system is used for the clinical and etiologic classification of ischemic stroke, respectively. Relationship between the severity of stroke and IGF-1 and IGFBP-3 levels is researched.The present study is performed on 68 patients and a control group of 20 healthy people. 1st, 5th, and 30th day IGF-1 levels as well as the 1st and 30th day IGFBP-3 levels of patients and healthy control group showed no difference. Only the 5th day average of IGFBP-3 levels of the patients showed some meaningful decrease in comparison to the control group [t(82)=2,598;p