Diz osteoartritli hastalarda düşük enerjili lazer tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the low level laser therapies efficiency on the patients with the knee osteoarthritis
  1. Tez No: 203558
  2. Yazar: ŞERAFETTİN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, diz osteoartritli hastada iki farklı dalga boyundaki lazer kombinasyonunun farklı sürelerde etkinliğini araştırmaktı.Çalışma, randomize, plasebo kontrollü ve çift kör olarak düzenlendi. Toplam 108 hasta, `A', 10 dakika aktif laser grubu, (n=36); `B', plasebo laser grubu, (n=36), `C', 5 dakika aktif lazer grubu, (n=36) şeklinde randomize olarak üç gruba ayrıldı. Tüm hastalar, ACR (American College of Rheumatology) kriterlerine göre diz osteoartriti olup, diz osteoartrit radyolojik bulgusu Kellgren-Lawrence grade III veya IV idi. 108 hastanın 88'i kadın, 20'si erkekdi, yaş ortalaması 58 ± 9,5 yıldı.Çoklu diyod lazer cihazı kullanıldı. Cihaz, 7 tanesi, 650nm dalga boyunda, 5mW çıkış güçlü İndiyum-galyum-aluminyum-fosfid diyod ve 8'i, 850nm, 28mW çıkış güçlü Galyum-aluminyum-arsenid diyod olmak üzere 15 diyod içermekteydi. Plasebo tedavi için lazer ışığı vermeyen aynı ünite kullanıldı. Tüm gruplarda dizin anteromedial ve anterolateral bölgelerine, her bir bölgeye `A' grubunda 10 dakika, `B' ve `C' gruplarında 5 dakika olmak üzere, hafta sonları hariç 3 hafta süre ile tedavi uygulandı. Tüm hastalar toplam 15 tedavi aldı. Tüm gruplardaki hastalara 12 hafta süresince egzersiz programı verildi. Çalışma süresi boyunca hastaların parasetamol almalarına izin verildi ve aldıkları ilaç programı kaydedildi.Klinik değerlendirmede, ağrı, sertlik ve fiziksel fonksiyon indekslerini içeren WOMAC (The Western Ontorio and Mc Master University Osteoarthritis Index), ağrısız yürüme mesafesi, eklem fleksiyon derecesi, parasetamol kullanımı ve vizüel analog skala üzerinde değerlendirilen ağrı düzeyi vardı. Takip ölçümleri, başlangıçta, 3., 6. ve 12. haftada değerlendirildi. Her iki aktif lazer grubunda, tedavi sonrası periyodda tedavi öncesi ile karşılaştırıldığında; ağrı, WOMAC, eklem aktif fleksiyon derecesi, ağrısız yürüme mesafesi ve parasetamol kullanımı gibi tüm parametrelerde istatiksel olarak anlamlı gelişmeler gösterildi (p0,05). Diz ekleminin aktif ve pasif fleksiyonunda A grubundaki gelişme, C grubu ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlıydı (p0,05). Hiçbir hasta yan etkiden dolayı çalışma dışında kalmadı.Sonuç olarak, çalışmamızda her iki düşük enerjili lazer tedavi rejimi, diz osteoartriti tedavisinde güvenli ve etkin bir metod olarak bulundu. Bununla birlikte eklem kısıtlılığı olan ileri düzey osteoartritte, 10 dakika lazer uygulaması önerilebilir.Osteoartrit semptomlarında düşük enerjili lazer tedavisinin etkinliği değerlendirildiğinde, muhtemel hastalık modifiye edici etkinliğini ortaya koymak için ileri görüntüleme ve histokimyasal analizlerle desteklenen geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of the two distinct wavelengths laser combination at several periods in the knee osteoarthritis patients.The study design was randomized, placebo-controlled and double-blinded. A total of 108 patients were randomly assigned to three groups: `A? group (n=36); actual laser consisted of 10 minutes, `B? group (n=36); placebo laser group and `C? group (n=36); actual laser consisted of 5 minutes. All patients had knee osteoarthritis according to the American College of Rheumatology criteria and radiographic evidence of Kellgren-Lawrence grade III or IV. 108 patients of whom 88 were women and 20 were men, mean age 58.77 ± 9.5 years.A multible diode laser device was used. It was included 15 diodes, 7 of them were 650nm Indium-gallium-aluminum-phosphate laser diodes (power output of 5mW for each diode) and 8 of them were 850nm Gallium-aluminum-arsenide laser diodes (power output of 28mW for each diode). The same unit was used for the placebo treatment, for which no laser beam was emitted. In all groups, the treatment was applied to anteromedial and anterolateral regions of the knee as 10 minutes per region in group `A? and 5 minutes per region in group `B? and `C?, for 3 weeks, except weekends. All patients received a total of 15 treatments. In all groups, patients were given exercise program during 12 weeks. Patients were allowed to take paracetamol during the study period and their medication schedule was recorded.The clinical assessment included WOMAC (The Western Ontario and Mc Master University Osteoarthritis Index) which included pain, stiffness and physical function subscales, painless walking distance, degree of knee fleksiyon, the consumption of paracetamol and pain level that it was evaluated on a visual analogue scale. Follow-up measures were evaluated at baseline, 3rd, 6th, 12th weeks. Statistically significant improvements were indicated to all parameters such as pain, WOMAC, painless walking distance, degree of active knee flexion, the consumption of paracetamol in the post-therapy period compared to pre-therapy in both active laser groups (p0,05). Improvements in degree of knee active and passif flexion parameter of the `A? laser group were statistically significant when compared to the `C? laser group (p0,05). No patients were dropped out of study, because of the adverse effects.Consequently, our study demonstrated that both low level laser therapy regimes (5 minutes and 10 minutes) were a safe and effective method in treatment of knee osteoarthritis. However, the laser therapy consisted of 10 minutes may be recommended for advanced level of knee osteoarthritis with joint restriction.To evaluate the disease modifying effects of low level laser therapy which relieves symptoms of osteoarthritis, there is need for comprehensive trials, sustained with advanced imaging methods and histochemical analyses.