Kronik hepatit B hastalarında interferon alfa 2b+ lamivudin kombinasyon tedavisinin etkinliği
Activity of interferon alfa 2b+ lamivudine combination therapy in chronic hepatitis B patients
  1. Tez No: 203559
  2. Yazar: AZİZ DURSUN KIRIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kırıkçı A.D, Kronik hepatit B hastalarında interferon alfa 2b+ lamivudin kombinasyon tedavisinin etkinliği, Y.Y.Ü. Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve KlinikMikrobiyoloji, Uzmanlık Tezi, VAN, 2008Bu çalışmada, kronik hepatit B infeksiyonu tedavisinde, interferon alfa-2b ile nukleozid/nükleotid analoğu olan lamivudin kombinasyon tedavisinin etkinliği retrospektif olarak araştırılmıştır.Çalışma grubu serolojik ve histolojik olarak kronik hepatit B infeksiyonu tanısı konulan 7'si kadın 17'si erkek 24 hastadan oluşmaktaydı. Hastaların 13'ü HBeAg pozitif, 11'i anti-HBe pozitif kronik hepatit B hastasıydı.Hastalara 6 ay, haftada 3 kez 10 milyon ünite interferon alfa 2b ve oniki ay 100 mg/gün lamivudin verilmişti.Tedavi sonunda HBe Ag pozitif hastaların 5'inde serokonversiyon gelişirken, 1 hastada HBsAg/anti-HBs serokonversiyonu oluştu. Tedavi sonunda tüm hastaların ALT düzeylerinde istatiksel olarak anlamlı düzeylerde normalizasyon saptanmıştır. Anti HBe pozitif hastalarda tedavi sonrası HBV-DNA negatifleşmesini % 54,5, ALT normalizasyonunu ise % 72.7 olarak tespit ettik.Tedavi süresince hiçbir hastada tedaviyi yarıda bıraktıracak ya da doz azaltımı gerektirecek düzeyde yan etki oluşmadı. Bu yönüyle kombinasyon tedavisinin güvenli ve tolere edilebilen bir tedavi şekli olduğu sonucuna varılmıştır.Sonuç olarak uyguladığımız interferon alfa-2b ile lamivudin kombinasyon tedavisinin güvenli ve tolere edilebilir olduğu, ancak etkinlik açısından yeterli olmadığı görülmektedir. Bu nedenle interferonun başka nükleozid/nukleotid analogları ile yapılacak kombinasyon tedavileri araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Kırıkçı A.D,Activity of interferon alfa 2 b+ lamivudine combination therapy in Chronic Hepatitis B patients, Yuzuncı Yıl Unıversity, School of Medicine, Department of İnfectious Diseases and Clinic Microbiology, Thesis of Specialization, VAN, 2008In this study, retrospective activity interferon alfa-2b and nucleozid/nucleotid analogue of lamivudin combination was investigated in chronic hepatit B infection.In this study a totally 24 chronic hepatit B patients (7 female and 17 male) diagnosed with serological and histological was used as a research material. Thirteen of 24 chronic hepatit B patients was positive in HBeAg and eleven of 24 chronic hepatit B patients was anti-HBe positive.Patients were treated with the alfa 2b (10.000.000 IU, 3 time in a week during 6 mounths) and lamuvidin (100 mg/kg daily during 12 mounths).While seroconvertion was determined 5 patients in the HBe Ag positive, HBsAg/anti-HBs seroconvertion was determined in one patient.