Yoğun Bakım Ünitesi'nden gelen hasta örneklerinden izole edilen kandida türleri ve antifungal duyarlılıkları
The isolation of Candida species from the samples that come from the patients at intensive care unit and antifungal susceptibility
  1. Tez No: 203557
  2. Yazar: HİCRAN İZCİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BERKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalısmada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Arastırma Hastanesi,Anestezi Yogun Bakım ve Reanimasyon Klinigi'nden gelen hasta örneklerindensoyutlanan maya mantarlarının tür tayinleri ve antifungal duyarlılık testlerinin yapılmasıamaçlanmıstır. Bu amaçla Ocak 2007- Aralık 2007 tarihleri arasında hastanemiz AnesteziYogun Bakım ve Reanimasyon Klinigi'nden laboratuvarımıza gelen hasta örneklerindenizole edilen maya mantarları incelemeye alınmıstır.Çalısmaya alınan örneklerden soyutlanan maya mantarları; germ tüp testi, mısır unutween 80 ve BBL CHROMagar besiyerleri, API 20C AUX maya identifikasyon sistemikullanılarak tiplendirilmistir. Maya mantarlarının antifungal duyarlılıkları amfoterisin B,flusitozin, flukonazol ve itrakonazol için ATB FUNGUS 2 INT agar mikrodilüsyon sistemikullanılarak yapılmıstır.Çalısmada soyutlanan maya mantarlarının % 54.6'sı C.albicans olarak saptanmıstır.En sık tür olarak izole edilen C.albicans'ı sırasıyla; C.parapsilosis (%12), C.tropicalis(10.6), C.glabrata (%9.3), Trichosporon spp.(%5.3), C.famata (%4), C.utilis (%1.4),C.kefry (%1.4) ve Rhodotorula glutinis (%1.4) izlemistir. Antifungal duyarlılık testlerindeise amfoterisin B ve flusitozine direnç görülmezken, flukonazole %14.6, itrakonazole ise%26.6 oranında direnç saptanmıstır.Çalısmada alınan sonuçlar irdelendiginde, diger çalısmalara uygun biçimdebölgemizdeki yogun bakım hastalarında da en sık mantar etkeni olarak C.albicans izoleedilmistir. Ampirik tedavide sık kullanılan flukonazol ve itrakonazol direncindeki artıs iseantifungal duyarlılık testlerinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; we aimed to determine the identification of yeasts from the samples ofthe patients that were sent from Anesthesia Intensive Care Unit of Yuzuncu Yıl UniversityTeaching Hospital and also we aimed to perform the antifungal susceptibility testing ofyeasts. With this purpose we have taken under investigation the yeasts that were isolatedfrom the samples of the patients from Anesthesia Intensive Care Unit during the period ofJanuary 2007- December 2007.The yeasts were identified by using germ tube test, cornmeal tween 80 media, BBLCHROMagar media and API 20C AUX yeast identification system. The antifungalsusceptibility tests were performed for amphotericin B, flucytosine, fluconazole anditraconazole by using ATB FUNGUS 2 INT agar microdilution system.54.6% of the yeasts were identified as C.albicans which was the most commonyeast followed by; C.parapsilosis (12%), C.tropicalis (10.6%), C.glabrata (9.3%),Trichosporon spp.(5.3%), C.famata (4%), C.utilis (1.4%), C.kefry (1.4%) and Rhodotorulaglutinis (1.4%). According to the results of antifungal susceptibility tests, the resistancerate for fluconazole and itraconazole were 14.6% and 26.6% respectively. However noresistance was detected against amphotericin B and flucytosine.The results of this study show that C.albicans is the most common yeast isolatedfrom the patients at intensive care unit in our hospital and it is a finding correlated withother studies. Increase in the resistance of fluconazole and itraconazole which arefrequently used for emprical treatment demonstrates the importance of antifungalsusceptibility tests.