İstanbul'da yoğun göç alan bölgelerdeki ilköğretim okullarında görevli öğretmen ve yöneticilere verilen eğitimin şiddet algılarına ve tutmlarına etkisinin incelenmesi
Research on the effects on the attitudes and perceptions of violence of selectted teachers and managers from Istanbul primary schools with high migrant enrollments following a violence recognition and remediation training program.
  1. Tez No: 203580
  2. Yazar: MÜNEVVER MERTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırmanın amacı, şiddetin yoğun olduğu ilköğretim okullarında, verilecek eğitim ve süpervizyon desteği ile öğretmen ve yöneticilerin öğretmenlik tutumları ile öğretmen ve öğrencilerin şiddet algılarında bir değişikliğin olup olmadığını araştırmaktır.Kontrol grupları ile kurgulanan araştırmanın örneklem grubunda 193 branş öğretmeni ile yedi ve sekizinci sınıflardan 890 öğrenci bulunmaktadır.Ön testlerin uygulanmasından sonra çalışma grubu öğretmen ve yöneticilerine toplam 35 saatlik eğitim verilmiştir. Verilen eğitim özetle, güvenli okul ortamı, etkili iletişim becerileri, sınıf yönetimi, kriz yönetimi, krize müdahele ergenin gelişim özellikleri, davranış ve uyum sorunları ve alınabilecek önlemler, konularını içermektedir.Eğitimden sonra çalışma grubunda görev alan branş öğretmenleri ile, dörtbuçuk ay boyunca 15 gün arayla iki saat süren oturumlarda bir uzman eşliğinde süpervizyon çalışmaları yapılmış, öğretmen ve yöneticilerin sorunları ve şiddet içeren olaylarla nasıl baş edecekleri, önlemek için neler yapacakları konusunda örnek olaylar üzerinden rehberlik yapılmaya çalışılmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde Tekrarlı Ölçümler Varyans Analizi (Repeated Measures ANOVA) yöntemi kullanılmıştır.Hipotezlerimiz verilen eğitim ile öğretmenlerin tutumları, öğretmen ve öğrencilerin şiddet algılarında anlamlı değişikliklerin olacağı şeklindeydi.Sonuç: Verilen eğitim sonrasında öğretmenlerin tutumlarında çalışma ve kontrol grupları arasında olumlu yönde anlamlı değişiklikler saptanmıştır. Ancak aynı gruplarda öğretmen ve öğrencilerin şiddet algılarında anlamlı değişiklikler olmamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular örneklem grubu olarak belirlenen okullarda tutum değişikliğinin davranış değişikliğine dönüşmesini engelleyen olumsuz ?ortamsal faktörlerin? etkili olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, is to determine if there is any change in the professional attitudes of teachers and their managers, as well as students and teachers and supervision regarding their perception of violence in the primary schools where the school violence intensively is high, after participating in training programmes.A total of 193 branch teachers and 890 students from the 7th and 8th grades parcitipated in the control groups and sampling groups which comprise this research.After pre-testing, a 35 hour training programme was given to teachers and managers in the study. In summary, this programme is consists of: a) a secure school enviroment, b) effective communication skills, c) classroom management, d) crisis management, e) a crisis response plan, f) the traits of adolecent growth, behaviour and adaptation problems, and h) the measures taken against violence.After this training programme, supervision was administered to the branch teachers and the managers of two hour sessions every other week over four and a half months, and consultations on coping with the problems of violence and the types of precautions that can be considered by giving sample incidents.The data was evaluated using, the Repeated Measures ANOVA method.Our hypothesis was that there would be meaningful changes in the teachers? attitudes and in the teachers? and the students? perception of violence after the training programmes.The result is; after the training programmes, there are some meaningful positive indications between the teachers? attitudes and the control groups; however, in the same groups there are not any meaningful findings regarding the perception of violence by either the teachers or the the students. The indications obtained from this research show that among the schools chosen as sampling groups the negative enviromental factors tend to prevent the changes in attitudes from being realized as changes in behavior.