Ülkemizde olay yeri inceleme uygulamalarına genel bakış ve mevcut sistemin değerlendirilmesi
General aspects of crime scene investigation and the evaluation of the curent situation in turkey
  1. Tez No: 203584
  2. Yazar: BEYHAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Ülkemizde olay yeri inceleme işlemleri; genel manada özüne uygun ve düzenli olarak yerine getirilmektedir. Adli sürecin önemli bir ayağı olan olay yeri inceleme işlemleri, Türkiye genelinde sorunsuz ve başarılı bir şekilde yürütülmektedir.Türkiye genelinde; Emniyet Teşkilatı içerisindeki olay yeri inceleme birimleri yapılanmaları, personel ve araç gereç durumu, incelenen olay sayıları, personelin hizmet içi eğitim durumları, olay yeri inceleme ile ilgili diğer birimlerle ilişkiler gibi hususlar seçilen 14 ilin olay yeri inceleme birimlerinde yapılan çalışmayla değerlendirilmiştir. Genel olarak, bu birimler tarafında yürütülen işlemlerde ciddi manada problemler veya eksiklikler görülmemekle birlikte, bu işlemlerin daha sağlıklı ve yararlı olarak yapılmaları açısından bir takım düzenleme ve iyileştirmelere ihtiyaç olduğu gözlemlenmiş olup; bu konuda öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crime scene investigation (CSI) in Turkey is generally implemented in an appropriate and systematic way. This process which is the most significant part of the judicial system has still been carried out successfully in Turkey.The purpose of this study is to analyze and to evaluate the structuring of the Crime Scene Investigation Units of Turkish National Police in 14 cities of Turkey. The personnel and the equipment capasities, the number of the crime scenes searched, the training circumstances of the personnel and the communication with other units are also interpreted.In general, it seems that the CSI process performed by these units have neither significant difficulties nor deficiencies. Nevertheless, some regulations and amendments have to be considered in order to execute a more successful and beneficial crime scene investigation. Therefore it is attempted to make suggestions on this issue.