Olay yeri inceleme uygulamalarında dokümantasyon standartlarının oluşturulması
Forming the documentation standart of crime scene investigation applications
- Tez No: 272125
- Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Olay yeri inceleme yargılamanın temel unsurlarından biridir. Ülkemizde bu görev Polis ve jandarma tarafından yerine getirilmektedir. Olay yerinin incelemenin temel amaçlarında biri olay yerini en iyi şekilde mahkemelere taşıyabilmektir. Olay yeri inceleme uzmanları olay yeri inceleme raporu, olay yeri krokisi, fotoğraf ve kamera görüntüleri ile sağlamaktadırlar. Mahkemenin kovuşturduğu bütün olaylarda aynı oranda bilgiye ulaşabilmesi yargılamanın hızı ve kararın doğruluğu açısından son derece önemlidir. Olay yeri inceleme çalışmalarında dokümantasyon standartlarının oluşturulması bu nedenle çok önemlidir. Olay yeri incelemesi yapan uzmanın bilgisi önemlidir. Ama mahkemeye sunulacak bilgiler bu bilgi ile sınırlandırılmamalı, standartların oluşturulmalıdır.Bu çalışma gayretlerle ortaya çıkan konan çalışmalarının dokümantasyonunda standartların oluşturulmasına yöneliktir. Öncelikle mevcut durum ortaya konmuştur. Yurt dışında bu çalışmaların nasıl yapıldığına yönelik araştırmalar yapılmıştır. ABD'den FBI'ın, Kansas Eyalet Polis Teşkilatının ve New York Eyaleti Albany Şehri Polis Teşkilatının, BM Polis Barış Gücünün, AGİT Polis Barış Gücünün ve Almanya Berlin Eyalet Polis Teşkilatının ilgili birimlerinde olay yeri inceleme çalışmalarında dokümantasyonun nasıl gerçekleştirildiği araştırılmıştır. Ülkemizde de olay çeşitliliği ve yoğunluğu en fazla olan İstanbul ili seçilerek Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü kurulduğu 1997 yılından 2007 yılına kadar olan 11 yıllık süreçte hazırlanan olay yeri inceleme raporları değerlendirilmiştir. Yurt dışında yapılan çalışmalarla İstanbul Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğünün 11 yıllık çalışmalar karşılaştırılmıştır. Avantaj ve dezavantajlar değerlendirilmiş ve farklar ortaya konulmuştur. Sonuç olarak da ortaya olay yeri inceleme çalışmalarında dokümantasyon standartların oluşturulması amacıyla bir çalışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Crime scene investigation is one of the main element of the judgement. In our country this work is done by police and gendarme. The one of basic aim of crime scene investigation is to carry the crime scene to the court. Crime scene investigation experts do this work by crime scene investigation report, skecth, photograph and video camera records. Having the similar information is to important for the velocity of judgements and the truth of the decision. Because of this to establish the standarts of documantation of crime scene investigation is very important. The knowledge of crime scene investigation expert is very improtant. But the information can not be limited by this knowledge, the standart have to establish.This study intends to estbalish the standarts of documentation that studious works. Firstly present situation is bring up. We made some researches to show how documentation is madeby other countries. It is search that how USA FBI, Kansas State Police Department, New York State Albany City Police Department, UN Peacekeping Operations Police Force, OSCE Peacekeping Operations Police Force, Germany Berlin State Police Department?s Crime Scene Investigation Units do the documentation. In our country because of the number and the various of the crime Istanbul is choosen and during the 11 years period from the establisment of the Crime Scene Investigation and Identification Unit in 1997 to 2007 crime scene investiagtion reports are evaluated. The 11 years work of Istanbul Police Department Crime Scene Investigation and Identification Unit is compared with the other police documentation standarts. Advantages and disadvantages are evaluated and the differences are presented. As a result as the aim of to establish the Crime Scene Investigation documentation standart this study is exhibited.