Sigara ve tandır dumanına aktif ve pasif maruziyetin astım bronşiale, tüberküloz, KOAH ve akciğer kanseri ile ilişkisinin araştırılması
The evaluation of relationship between active and passive exposure to the smoke of cigarette and biomass and asthma bronchiale, tuberculosis, copd and lung cancer
- Tez No: 203589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sigara ve tandır dumanına aktif ve pasif maruziyetin akciğer hastalıkları ile ilişkisini araştırmak üzere vaka kontrol çalışma düzeni seçildi.Toplam 1069 olgu alındı.Vaka grupları tanılarına göre A(astım bronşiale, 94 kadın, 47 erkek ve yaş ortalaması 44±15), B(Tb, 83 kadın, 82 erkek ve yaş ortalaması 41±15), C(KOAH, 181 kadın, 327 erkek ve yaş ortalaması 65±10), D(akciğer kanseri, 28 kadın, 152 erkek ve yaş ortalaması 61±11) ayrıldı. Olguların dosyalarından tanıları, sigara anamnezi ve tandır maruziyeti ile ilgili veriler alındı. Pasif veya aktif sigara maruziyeti ile astım arasında herhangi bir ilişki saptanmadı(p=0.58). Aktif tandır maruziyeti ile astım arasında düşük derecede anlamlı ilişki (p=0.04,OR=1.82,%95CI=1.04?3.9) saptandı.Aktif sigara içimi ile akciğer tüberkülozu arasında 30 pk/yıl üzeri kullananlarda p0.10,OR:1.73,%95CI=0.86?3.49 idi.
Özet (Çeviri)
Aim was to investigate the active and passive exposure of cigarette and tandour smoke is related to COPD, tuberculosis , bronchial asthma , and lung cancer.A case controlled study has been selected to search the relation between defined pulmonary diseases and cigarette smoking and tandour. Study included 1069 cases between 2000 and 2004.Groups separated into four according to diagnosis: A(bronchial asthma, 66% female, age of 44±15 years), B(Tuberculosis, 50% female, 41±15 years), C(COPD, 36 % female, 65±10 years), and D(lung cancer, 16% female 61±11 years). Odds Ratio (OR) and values of confidence interval of percentage of 95 ( 95 % CI ) was calculated.