Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Sigara Bırakma Polikliniği çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation for the study Of Quitting Smoking Clinic Of Trakya University Medical Faculty
  1. Tez No: 203607
  2. Yazar: RIFAT KÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KARLIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sigara bırakma polikliniğine başvuran hastaların sigarayı bırakma başarılarını ve bu başarıyı etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla bu çalışmayı planladık.Ocak 2005 - Mart 2006 ayları arasında polikliniğimize başvurmuş 201 olguya poliklinik kayıtlarındaki adres ve telefon numaralarını kullanarak ulaşmayı amaçladık. Ulaşabildiğimiz 120 olgu ile anket çalışması yaptık ve 78 olguyu çalışmamıza dahil ettik. Olguların sigarayı 1 yıl süreyle içmemiş olmalarını başarılı sonuç olarak değerlendirdik.İlk görüşmede olguların anamnezleri alındı. Fizik muayeneleri, Fagerström bağımlılık testleri, karbonmonoksit ölçümleri yapıldı ve olgular sigaranın zararları hakkında bilgilendirildi. İkinci görüşmede tetkikleri değerlendirildikten sonra, tümüne davranış eğitimi verilip motivasyonel destek sağlandı. Olgularla ilk ay haftada bir, ikinci ay 15 günde bir, daha sonra ayda bir ve iki ayda bir olmak üzere en az bir yıl görüşme yapıldı.Çalışmaya alınan 78 olgunun yaş ortalaması 39.92±9.95 (22-59) olup 43'ü (%55.1) erkek, 35'i (%44.9) kadındı. Sigara içmeme oranları birinci ay %66.6 (52 olgu), 3. ayda %55.1 (43 olgu), 6. ayda %51.2 (40 olgu), 1. yılda %46.2 (36 olgu) idi. Bırakan olgularla bırakamayanlar arasında cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, sigarayı ilk deneme yaşı, düzenli içmeye başlama yaşı, içme süresi (paket/yıl), içme miktarı (adet/gün), başvuru esnasındaki bırakma evresi, motivasyon durumu, bağımlılık skoru, depresyon skoru, anksiyete skoru, ek tütün ürünü kullanımı, daha önce sigara bırakmayı deneme durumları, anne-babanın sigara içmesi, iş yerinde sigara içilmesi, solunum semptomları, ek hastalık ve kullanılan tedavi şekli değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (p>0.05). Yaşı 40'ın üstünde olanlarda (p=0.035), meslek durumu açısından emeklilerde (p=0.015), yerli marka sigara içenlerde (p=0.014), evinde sigara içilmeyen olgularda (p=0.034) ve poliklinik izlemi fazla olan olgularda (p=0.034) sigara bırakma oranları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu ve bu faktörlerin sigarayı bırakma başarısını olumlu yönde etkilediği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
We have designed this study for searching the patients? success, who have applied to our quitting smoking clinic, about how they have quited smoking and the affectional factors for this success.We have aimed at reaching 201 facts who applied to our clinic between January 2005 and March 2006, by using their address and telephone numbers from the clinic records. We have made surveys with 120 facts and included 78 facts in our study. Facts who have not smoked for one year are evaluated as success.At the first meeting, we took facts? anamnesis. Physical consultations, fagerstorm test for nicotine dependence and carbon-monoxide measurements were made and facts were informed about disadvantages of smoking. At the second meeting, after we evaluated examination, motivational support was provided by giving behavioral training to all facts. We had meetings with facts once in a week at the first month, twice in the second month and after, once in a month and once in two months. This continued one year like this. 78 Facts? average ages are between 39.92±9.95 (22-59), there are 43 males (%55.1) and 35 females (%44.9) in this study. Quitting smoking rates were; the first month was %66.6 (52 facts), the third month was %55.1 (43 facts), the sixth month was %51.2 (40 facts) and the first year was %46.2 (36 facts). When sex, marital status, educational status, age of first smoking experience, age of regularly smoking, period of smoking (packet/year), amount of smoking (total/day), quitting stage when applied, motivational situation, score of addiction, score of depression, score of anxiety, using other tobacco products, situations of trying to quit smoking before, parents? smoking, smoking at work, symptoms of respiration, additional illness and taking treatment were evaluated, meaningful difference was not fixed statistically between the facts who quitted smoking and the facts who did not quit smoking (p>0.05). Facts whose ages are over 40 were (p=0.035), retireds were (p=0.015), facts smoking domestic products were (p=0.014), facts whose houses are non-smoking were (p=0.034) and facts whose clinical followings are upper were (p=0.034) quitting smoking rates are found as a meaningful stage statistically and positive direction of these factors in quitting smoking?s success is convinced.