Septorinoplasti ameliyatı yapılan hastalarda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası yaşam kalitesi değişiminin araştırılması
Assessment on QOL in septorhinoplasty patients before and after operation
  1. Tez No: 203623
  2. Yazar: ÖNDER İHVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CİNGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğine başvuran, septal deviasyon ve eksternal nazal deformitesi bulunan hastaları kapsadı. Yaşam kalitesi ölçekleri olarak genel sağlık ölçeği olan Short Form 36 (SF?36) ve burun ameliyatları spesifik Estetik Fonksiyonel Burun Değerlendirme Formu (EFBDF) kullanıldı. Hava yolu direnci ölçümü için rhinomanometri kullanıldı. Testler ameliyat öncesi, ameliyat sonrası üçüncü ay ve birinci yıl yapıldı. Ayrıca yaş, cinsiyet ve eğitim durumu ile yaşam kalitesi değişiklikleri arasında korelasyon bakıldı. SF?36 ile EFBDF arasındaki korelasyon değerlendirildi. Araştırma 41 hastayı (22 erkek 19 kadın) kapsadı. Olguların yaş ortalaması 29,9 idi. SF-36 değerlendirmesinde; hastaların ağrı, genel sağlık, mental sağlık, fiziksel fonksiyon, enerji, sosyal fonksiyon subskalarında ameliyat öncesi döneme göre ameliyat sonrası üçüncü ay ve birinci yılda düzelme gözlendi. Fiziksel rol güçlüğü ve emosyonel rol güçlüklerinde dönemler arasında fark yoktu. EFBDF'de her üç dönem arasında da anlamlı düzelme tespit edildi. Rhinomanometrik incelemeler sonucunda ameliyat öncesi dönemle ameliyat sonrası dönemler arasında düzelme tespit edildi. SRP ameliyatı olan kişilerin yaşam kalitesi değişimleri ile cinsiyet, yaş ve eğitim durumu gibi kişisel etmenler arasında bir ilişki bulunmamıştır. Çalışmamız göstermiştir ki uygun endikasyon ve doğru cerrahi yöntem uygulandığında SRP ameliyatları kişilerin genel sağlık ve burun ameliyatlarına spesifik yaşam kalitelerinde iyileşme sağlamaktadır. Ayrıca SRP ameliyatları ile kişilerin burundan rahat nefes almasına imkân sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was performed on our pantients with septal deviation and external nasal deformity. We used QOL instrument Short Form 36 and Esthetic Functional Nasal Assesment Form (EFBDF). To measure airway resistance we deployed rhinomanometry. Forty-one patients (22 males, 19 females, mean age 29.9) undergoing nasal surgery were studied prospectively. Tests were conducted just before surgery and three months and one year after surgery using general QOL instrument SF?36, nose spesific QOL instrument EFBDF and rhinomanometry. We found significant improvement in results between the ones just before surgery and 3 months and 1 year after surgery; rhinomanometry; general health, mental health, energy, pain, physical function, social function subscales of SF?36 scores. There were no differences in physical role and emotional role subscales of SF?36. Nasal surgery spesific EFBDF score was significantly different before surgery and in two measurement periods after surgery. There was no correlation between QOL instruments with sex, age and educational status. Our study has shown that; general and nasal spesific QOL improved with SRP patients assuming that correct indication for surgery is given and correct surgerical method is chosen. Also SRP patients were able to breath more efficiently through their noses after surgery.