Septorinoplasti operasyonu geçiren hastalarda hasta memnuniyetinin, burnun fonksiyonel durumunun ve sosyal görünüş kaygı düzeyinin preoperatif ve postoperatif dönemde karşılaştırılması
Comparison of patient satisfaction, functional status of the nose and social appearance anxiety level in the preoperative and postoperative period in patients who have operational septorinoplasty
- Tez No: 717969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED AYRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: : Günümüzde artan estetik beklenti ve kaygı nedeniyle septorinoplasti operasyonu talebi de giderek artmaktadır. Bu çalışmada açık teknik septorinoplasti operasyonu sonrası hasta memnuniyetinin, burnun fonksiyonel durumunun ve sosyal görünüş kaygı düzeyinin ölçekler kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. İkincil olarak ameliyat sonrası skorların ameliyat öncesi skorlar ile karşılaştırılması ve septorinoplasti operasyonunun hasta memnuniyeti, sosyal görünüş kaygısı ve burnun fonksiyonel durumu üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniği' ne Mart 2021 ile Haziran 2021 tarihleri arasında nazal fonskiyonel bozukluk ve kozmetik deformite şikayetleriyle başvuran ve septorinoplasti operasyonu yapılan 18-45 yaş arası 100 hasta dahil edildi. Çalışmamızda hastalarımıza ameliyat öncesi dönemde estetik ve fonksiyonel açıdan memnuniyetlerini değerlendirmek amacıyla Rinoplasti Sonuç Değerlendirme Anketi Türkçe versiyonu (ROE-T) ve Burun Tıkanıklığı Semptom Skalası (NOSE) uygulandı. Ayrıca ameliyat öncesi dönemde hastalarımızın sosyal görünüş kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla Sosyal Görünüş Kaygı Ölçeği (SGKÖ) uygulandı. Ameliyat sonrası 6. ayda hastalara rutin kontrolleri esnasında veya telefon ile iletişim sağlanarak aynı anketler tekrardan uygulandı. Bu şekilde septorinoplasti ameliyatı sonrası hastaların estetik ve fonksiyonel açıdan memnuniyet düzeyleri ve sosyal görünüş kaygı düzeyleri belirlenip, ameliyat öncesi ile karşılaştırılıp istatistiksel analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Today, the demand for septorhinoplasty operation is increasing due to the increasing aesthetic expectation and anxiety. In this study, it was aimed to determine patient satisfaction, functional status of the nose and social appearance anxiety level after open technique septorhinoplasty operation by using scales. Secondly, it was aimed to compare the postoperative scores with the preoperative scores and to investigate the effect of septorhinoplasty on patient satisfaction, social appearance anxiety and functional status of the nose. Material and Methods: 100 patients aged 18-45 years, who applied to Dicle University Faculty of Medicine, Otorhinolaryngology Clinic with complaints of nasal functional disorder and cosmetic deformity and underwent septorhinoplasty between March 2021 and June 2021, were included. In our study, Turkish version of the Rhinoplasty Outcome Evaluation Questionnaire (ROE-T) and Nasal Obstruction Symptoms Evaluation (NOSE) were applied to our patients in order to evaluate their aesthetic and functional satisfaction in the preoperative period. In addition, the Social Appearance Anxiety Scale (SAAS) was applied to determine the social appearance anxiety levels of our patients in the preoperative period. The same questionnaires were applied again to the patients at the 6th month postoperatively during their routine check-ups or by contacting them by telephone. In this way, the aesthetic and functional satisfaction levels and social appearance anxiety levels of the patients after septorhinoplasty surgery were determined, compared with those before the surgery and statistical analysis was performed.