Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi genel cerrahi, beyin cerrahi, göğüs cerrahisi, kalp damar cerrahisi, yanık ünitesi, iç hastalıkları, nöroloji yoğun bakım ünitelerinde gelişen hastane enfeksiyonları, risk faktörlerine bağlı mortalite hızı ve maliyet üzerine etkisinin araştırılması
Nosocomial infections in intensive care unit: to evaluation of the risk factors effects on mortality and cost in a university hospital. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical speciality thesis in department of infection Disease
- Tez No: 203625
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZGÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hastane enfeksiyonları(HE), mortalite ve morbiditesinin yüksek olması ve ekonomik kayıplardan dolayı tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu çalışma, 01.01.2007?30.06.2007 tarihleri arasında altı aylık sürede belirtilen yoğun bakım üniteleri(YBÜ)'nde yapıldı. Çalışmada HE gelişimi üzerine etkili intrensek ve ekstrensek risk faktörleri ve enfeksiyonların mortalite ve maliyet üzerine etkisi araştırıldı. 520 hasta (7606 hasta günü) izlendi. 187 (%35,9) hastada 285 enfeksiyon atağı gelişti. En sık HE pnömoni(%19,6), ventilatör ilişkili pnömoni(%14,7), üriner sistem(%23,1), kan dolaşımı(%15,7), cerrahi alan(%15,7) ve diğer enfeksiyonlar(%10,8) olarak bulundu. İzole edilen mikroorganizmalar Metisilin dirençli S.aureus(MRSA) (%19,5), Acinetobacter türleri(%18,5), Candida türleri (%14) ve E.coli(%11) sıklıkta tespit edildi. HE gelişen hastaların enfeksiyon başlangıcına kadar geçen ortalama yatış süresi 7,01±0,24 (2?27 gün) gün olarak bulundu. Toplam yatış süresi ise HE gelişen hastalarda 15,17±10,24 gün, gelişmeyenlerde 7,56±4,69 gün olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Nosocomial infections(NI) constitute an important health problem in the world with morbidity, high mortality and economic consequences in hospitalized patients. The aim of this study to determine the risk factors on nosocomial infections and the mortality and cost of these in intensive care unit(ICU). This study was performed in ICU of Eskişehir Osmangazi University Hospital, between January-June 2007. The study included 520 patients(7606 patient day). A total of 285 infections were identified in 187 patients(%35,9). The most common nosocomial infections were pneumoniae(19,6), ventilator associated pneumoniae(%14,7), urinary tract infections(%23,1), blood stream infections(%15,7), surgical site infections(%15,7) and the others(%10,8). Frequently isolated microorganisms were(%19,5) MRSA, (%18,5) Acinetobacter spp., (%14) Candida spp. and (%11) E.coli. Median time to the first NI was 7,01±0,24 (range 2?27 days). Median lenght of stay in ICU with NI and without were 15,17±10,24 days and 7,56±4,69 days, respectively.