Koroner arter hastalarında çok kesitli BT ile koroner kalsiyum skorunun değerlendirilmesi
Compairing coronary calsıum score in coronary artery disease patients with multi slice CT
- Tez No: 203654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Cardiology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ateroskleroz zemininde gelişen KAH gelişmiş ülkelerde ve gittikçe tüm dünyada önde gelen mortalite nedenidir. KAH gelişimi kompleks ve kolay öngörülemeyen bir hastalık olup biyokimyasal, genetik ve çevresel bir çok faktörle ilişkilidir. KAH erken teşhis ve tedavisi ile ilgili invaziv, noninvaziv tanı metodları kullanılmaktadır. Noninvaziv tanı metodlarının kısıtlılıkları yeni tanı araçlarının kullanımını gündeme getirmiştir. ÇKBT nin yaygınlaşması ve yüksek doğrulukla koroner arter kalsiyum skorunu değerlendirmeye olanak sağlaması koroner arter kalsiyum skorunun KAH riskini ve prognozunu öngörmedeki yeri ile ilgili yeni tanı olanakları sunmuştur. Buda son zamanlarda bu konuda daha fazla çalışma ve veri toplanmasına yardımcı olmuştur.Çalışmamızda KAH bulunan grupta NCA grubuna göre istatiski anlamlılıkta artmış koroner arter kalsiyum skoru saptadık. Çalışma verilerimiz asemptomatik hastalarda KAH riskini öngörmede ve semptomatik olan düşük-orta riskli hasta grubunda konvansiyonel anjiografi kararı vermeden önce ÇKBT ile değerlendirilecek CAC skorunun hastanın KAH riskini belirlemede önemli bilgiler sağlayabileceği yönündeydi. Böylelikle konvansiyonel koroner anjiografi miktarı, işleme bağlı komplikasyon oranları ve maliyet azaltılabilir.Çalışmamızda AKS lu hasta gurubu ile SAP hasta gurupları arasında koroner arter kalsiyum skoru yönünden anlamlı fark saptayamadık. Bu nedenle kesitsel olarak değerlendirilen koroner arter kalsiyum skoru AKS gelişim riskini öngörmede yetersizdi. Bu konuda belkide aynı hasta grubunun koroner arter kalsiyum miktarındaki progresif artış akut kardiyayovasküler olay ile ilişkili olabilir veya bazal koroner arter kalsiyum skoruna göre uzun süreli takip koroner arter kalsiyum skoru ile akut kardiyovasküler olay ilişkisini daha iyi değerlendirilebilir. Bu konuda yapılacak daha geniş ve iyi dizayn edilmiş çalışmalarla koroner kalsiyum skoru ile akut kardiyovasküler olay ilişkisi ile ilgili daha tatmin edici sonuçlara ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) which developed by atherosclerosis is a primary cause of mortality in developed country and increasingly all over the world. The development of CAD is a complex and unpredictable disease, and is related to many factors including biochemical, genetic and environmental factors. Different invasive and noninvasive methods have been used for early diagnosis and treatment of CAD.Presence of limited noninvasive tools for diagnosis of CAD have caused to develop new diagnostic tools. Multi slice CT (MSCT) has become widespread and could evaluate CAC score with a high sensitivity, thus it has been a new opportunity to predict risc and prognostic value of coronary artery calsıum (CAC) score in CAD.This has helped more publication and data to be collected on this field recently.İn our study have found that CAC score in CAD group was statistically significant more increased than NCA group. Our study data showed that, predicting CAD risc in asymptomatic patient and in symptomatic patient who had low or intermediate risc, before deciding to do coronary angiography, to evaluate CAC score by MSCT can give us an important information about patient CAD risc. By this way the amount of conventional angiography, rate of complication caused by process and the cost may be decreased.İn our study there was no statistically significant difference of CAC score between ACS patient group and SAP patient group. We think that the CAC score which was evaluated cross sectional not enough to predict the development of ACS. Therefore progresive increase in the CAC amount of the same petient may be more useful in predicting the prognosis, or for this purpose following up the patient according to basic CAC score for a long time may increase the relationship between basic CAC scoring and acut cardiovascular event. İn this field can be achieved more satisfactory result from the large and well designed new studies relationship between CAC score and acut cardiovascular event.