Kronik iskemik kalp hastalığı öntanısıyla çok kesitli BT ile koroner arter görüntülemesi yapılan hastaların koroner arter kalsiyum skoru ile serum GGT, kalsiyum ve fosfor düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of coronary artery calcium score and serum calcium, phosphorus, and gamma-glutamyl transferase levels in patients with coronary artery imaging by multi-sectional computed tomography with chronic ischemic heart disease prediagnosis
- Tez No: 920213
- Danışmanlar: DR. HAYRİ POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: İskemik kalp hastalığı, tüm dünyada mortalite ve morbiditenin önde gelen sebeplerinden biridir. Koroner arter duvarında oluşan kalsifikasyon, koroner aterosklerozun kesin bir göstergesidir. Koroner arterlerdeki kalsiyum skoru herhangi bir kardiyak hadise gelişmeden, ÇKBT ile tespit edilmektedir. GGT, glutatyon metabolizması ile ilişkili olarak oksidatif stres için bir biyomarker ve LDL kolesterol oksidasyonuyla sonuçlanan biyokimyasal sürece indirek katkısıyla proaterojenik bir marker olarak göze çarpmaktadır. Serum inorganik fosfor düzeylerinin kardiyovasküler olay ve kardiyovasküler mortalite gelişimi için bağımsız bir risk faktörü olduğunu gösteren uzun dönem takipli çalışmalar ortaya konmuştur. Amaç: Bu çalışmanın amacı koroner arterlerdeki kalsiyum skoru ve buna bağlı olarak öngörülen koroner arter hastalık riski ile GGT, kalsiyum ve fosfor düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif çalışmaya hastanemizde kronik iskemik kalp hastalığı ön tanısı ile polikliniklerimizden laboratuvar tetkikleri ÇKBT istemi 190 hasta alındı. Ciddi sistemik hastalık, hepatobiliyer hastalık, alkol kullanımı, kronik metabolik kemik hastalığı, paratiroid hastalığı ve GFR 'si ˂ 60 ml/dk olan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Radyoloji arşivi ve veri sisteminden hastaların ÇKBT raporları, klinik özellikleri ve laboratuvar değerleri edinildi. Hastalar koroner arter kalsiyum skorlarının yaşa ve cinse göre değerlendirilmesi ile tespit edilen koroner hadise riskine göre düşük (105), orta (45) ve yüksek (40) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Hastaların GGT, kalsiyum ve fosfor değerlerinin mevcut üç grup arasındaki korelasyonu incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronary artery disease is the leading cause of mortality and morbidity in our country and all over the world. Coronary artery calcification occurs in the wall, is a sure indicator of coronary atherosclerosis. The calcium score of the coronary artery without developing any cardiac events, may be detected by MDCT. Gamma glutamyltransferase (GGT) may be considered a biomarker for oxidative stres associated with glutathione metabolism and possibly a proatherogenic marker because of its indirect relationship in the biochemical steps to low-density lipoprotein cholesterol oxidation. Serum inorganic phosphorus (P) level is also suggested an independent risk factor for cardiac events and mortality in the long term. Objective: The aim of this study is to evaluate the association of coronary artery calcium score and due to this the increased risk of coronary artery disease with GGT, calcium and phosphorus. Materials and Methods: For this retrospective study patients with preliminary diagnosis of chronic ischemic heart disease were taken from our hospital with patients from the clinic with performed laboratory tests and MDCT. In total, there are 190 patients. Radiology reports and MDCT reports, clinical features and values from laboratory were obtained from data system. The patients were divided into three groups according to the risk of coronary event which has been identified by coronary artery calcium score, age and gender: low (105), medium (45) and high (40). The correlation between GGT, calcium and phosphorus values has been examined within these three groups. Results: According to this study, the comparison of coronary artery calcium score and the coronary event risk of the group with calcium values has shown that there is no significance statistically. In the study GGT and phosporus, coronary artery calcium score, risk of coronary event and plaque volume were found significantly higher. Discussion and Conclusion: Serum GGT, levels, even in the reference intervals, had prognostic value in the short term mortality apart from traditional risk factors, such as diabetes mellitus, hypertension and ischemic heart disease. This study also suggests constituting new reference values for this high risk population in stratifying patient risk and assessing the aggressiveness of appropriate treatment, with hopes of preventing unnecessary cardiac deaths.