Amniyosentez uygulanan 615 olgu sonuçlarının değerlendirilmesi
To evaluate the amniocentesis results of 615 patients
- Tez No: 203659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YALINKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Prenatal tanıda esas hedef mümkün olduğunca erken tanı ve sonuca göre gerekli kararın verebilmesidir. Prenatal tanı yöntemleri, girişimsel olmayan ve girişimsel yöntemler olarak iki gruba ayrılır. Girişimsel olmayan yöntemlerin en önemlileri, ultrason incelemeleri ve anne kanında çalışılan biyokimyasal testlerdir. Prenatal tanıda kullanılan girişimsel yöntemlerle, %99' un üzerinde fetal karyotip hakkında bilgi sahibi olunur. Girişimsel yöntemler, amniyosentez, kordosentez ve koryon villus örneklemesidir. Genetik amniyosentez en sık invaziv prenatal tanı yöntemi olarak kullanılmakta olup ve gebeliğin 15.- 20. haftaları arasında uygulanır.Bu çalışma, Ocak 2005 ile Aralık 2007 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi (D.Ü.T.F) Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yapıldı. Toplam 615 hastaya anamnez, ultrasografik değerlendirme ve ikili, üçlü tarama testleri sonucunda kromozomal anomali açısından yüksek risk taşıyan olgulara kesin tanı için amniyosentez işlemi uygulandı.Amniyosentez uygulanan olgularımızın amniyosentez endikasyonları arasında, pozitif triple test ilk sırada yer alırken, bunu sırasıyla pozitif double test ,ileri anne yaşı,pozitif ultrasonografi bulguları takip etmektedir. Amniyosentez uygulanan olguların ortalama yaşları 32.33 ? 6.12, ortalama gebelik haftaları 17.96 ? 1.3 olarak bulundu. Gebelerin %96 `sına ilk girişte amniyosentez işlemi uygulandı.Amniyosentez yapılan hastalarda kromozomal anomali oranı % 3.74 olarak saptandı. Direkt amniyosentez işlemine bağlı fetal kayıp oranı, %0.9 olarak bulundu. Bu kayıp, beklenilen fetal kayıp oranları sınırlarındaydı.Amniyosentez, tecrübeli hekimler tarafından yapılırsa ve optimum transport ve kültür şartları mevcut ise doğruluk ve güvenilirliği yüksek, işleme bağlı istenmeyen yan etkilerin çok az olduğu, önemli bir invazif tanı yöntemidir. Sonuç olarak, amniyosentez halen en sık kullanılan invazif prenatal tanı yöntemi özelliğini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
Main aim of prenatal diagnosis is to diagnose abnormality and decide the conclusion as earlier as possible. Prenatal diagnosis methods is divided into two groups as invasive and non invasive. The most important one of non invasive methods are ultrasound analysis and the biochemical parameters of mother blood. It is possible to have an opinion about fetal caryotype ( more than 99% ) by the invasive methods that are used in the prenatal diagnosis. The invasive methods are amniocentesis, cordosentesis and CVS. Amniocentesis is the most used invasive prenatal diagnosis and is performed between 15.- 20 weeks of the pregnancy.This study has been performed in the department Obstetrics and Gynecology of Dicle University Faculty of Medicine between january 2005 and december 2007. To 615 patient history, ultrasonografic analysis, double and triple tests and to the high risk of patient amniocentesis has been performed.The amniocentesis endication of our patients were, positive double test, advanced mother age and positive ultrasonografic findings.The mean ages of the patients was 32.33 +/- 6.12, mean pregnancy weeks was 17.96 +/- 1.3. The amniocentesis process has been performed in 96 % of the patients in the first enterance.The choromosal abnormality percentage of the amniocentesis performed patients was determined as 3.74 %. The percentage of fetal loss because of amniocentesis process was 0.9%. This percantage was in expectant limit.Amniocentesis, when performed by experienced doctors and when optimum transport and culture condition is supplied, is a highly reliable and accurate, with minimal unknown side effects because of the process, is an important prenatal diagnosis method. As a result, amniocentesis is still the most performed methods of invasive prenatal diagnosis.