Gebeliğin çeşitli evrelerinde amniotik sıvıda karbonik anhidraz enzimi, çinko düzeyleri ve bazı surfaktan parametrelerinin incelenmesi
- Tez No: 6267
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
61 V- ÖZET : Bu çalışma, üç grup gebe kadından elde edilen atnniotik sıvılarla yapıldı. 1. grubu gebeliğin 20-28. haftasında“bulunan ve sıvıları amniosentez yoluyla alı nan gebeler oluşturdu. 2. grubu, gebeliğin 28-36. hafta sında bulunan prematiir doğum yapan ve bunun dışında hiçbir gebelik komplikasyonu bulunmayan vakalar oluşturdu ve bu grubun amniotik sıvıları vajinal yolla elde edildi. 3. gru bumuzu, term gebeliklerden ve doğum sırasında, yine vajinal yolla alman sıvılar oluşturdu. Üç gruptan elde edilen amniotik sıvılarda karbonik anhidraz aktivitesi tayini, çinko ölçümleri yapıldı. Bu iki parametrenin yanısıra, bu sıvılarda L/S oranları, kreatinin ve optik dansite değerleri -tayin edildi. 1. grupta karbonik anhidraz aktivitesi 7.44 + 0.77 IU/gr.prot.,2. grupta karbo nik anhidraz aktivitesi 16.67 + 1.64 IU/gr.prot. ve 3. grup ta bu değer 11.50 + 0.76 IU/gr.prot. olarak bulundu. Tüm gruplarda çinko değerleri sırasıyla 96-16.2 + 1.95/1 g, % 46.5 + 7.43 y« g, % 62.5 + 5.02^ıg idi. L/S değerleri 1. grupta 2.0} ”, 2. grupta yaşayan bebeklerin amniotik sıvılarında 2.04^, yaşamayan bebeklerin amniotik sıvılarında ise ^"2.0 olarak bulundu. Optik dansite ve kreatinin değerleri ise !U grupta 0
Özet (Çeviri)
63 VI- SUMMARY : In our study, samples of amniotic fluid from gravidas of various gestational ages were obtained either vaginally or by transabdominal amniocentesis. The first group consisted of 14 amniotic fluid specimens, 20-28 weeks of gestational age, while the second gruup consisted of 10 amniotic fluid specimens 28-36 weeks of gestational age and which were obtained vaginally during premature labor, with no other complications of pregnancy. The third graup consisted of amniotic fluid samples collected vaginally at term and during labor. In each group, carbonic anhydrase activities and zinc levels were measured. Besides, Lecithin/ Sphingomyelin ratios, optical densities and creatinine values of these specimens were also determined. Carbonic anhydrase activity of the first grup was 7.44 + 0.77 IU/gr.prot., the second gruup 16.67 + 1.64 IU/ gr.prot and the third group 11.50 + 0.76 IU/gr.prot. Zinc levels of the first, second and the third groups were % J.6.2 + 1.95 /»g, % 46.5 + 7.43 /Hg, % 62.5 + 5.02/ig respectively. L/S ratios, optical densities and creatinine values of the first group were in correlation with the literature values of immature lung with L/S 2.0^ »Ö.D.0.15^.creatinine 2.0^. The results of the second group were in accordance with alive and dead babies L/S, O.L, creatinine values, where L/S 2.0 S, O.L 0.15^ and creatinine 2.0 > were in dead and L/S^2.0, O.L \ 0.15 and creatinine^ 2.0 were in alive cases. L/S, O.D, creatinine measurements of the third group64 were not performed considering that the "babies at terra have completed maturation. With the data obtained in carbonic anhydrase activi ties, it is concluded that measurement of carbonic anhydrase in amniotic fluid could be in close relation with the maturation of the fetus and with its advantage of being a rapid and specific test, it could contribute to the clinician in prenatal diagnosis of certain clinical complications especially in pulraoner maturity cases because of the significant lung fluid content of amniotic fluid. Besides, amniotic fluid zinc concentrations were also of clinical significance in view of fetal maturity. To determine whether there exists a correlation between either carbonic anhydrase or zinc and L/S, O.D and creatinine values of amniotic fluid, we propose a longer term study with greater number of samples.