Morbid obez hastalarda rokuronyumun gerçek veya ideal vücut ağırlığına göre nöromusküler aktivite üzerine etkisi
The effects of rocuronium on neuromuscular activity in morbid obes patients when dosed according to real body weight or ideal body weight
  1. Tez No: 203663
  2. Yazar: NEŞE ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YEGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yapılan bu çalışmada morbid obez hastalarda nöromusküler blok sağlamak amacıyla uygulanması gereken ideal nöromusküler bloker dozunun saptanması amaçlandı. Toplam 16 hastaya randomizasyon şemasına uygun olarak TOF-Guard monitorizasyonu sağlandıktan sonra gerçek veya ideal vücut ağırlığına göre rokuronyum 0,6 mg/kg dozda uygulandı. 8 hasta da (BMI ? 30 kg/m2) kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm grupların TOF-Guard kayıtlarından elde edilen veriler - nöromusküler blok düzeyleri (Etki başlangıcı-EBS: rokuronyumun uygulanmasından maksimum blok elde edilene kadar geçen süre-T1'in maksimum depresyonuna kadar geçen süre; Klinik etki süresi-KES: T1'in maksimum bloktan %25'e geri dönme zamanı; Derlenme indeksi-Dİ: T1'in %25'ten %75'e geri dönme zamanı) karşılaştırıldı.GVA grubunda EBS kısa, KES uzun saptandı, gruplar arasında istatistiksel anlamlılık mevcuttu. Dİ açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.Bu sonuçlar, morbid obez hastalarda rokuronyumun İVA'ya göre uygulanması gerektiğini göstermektedir. GVA'ya göre ilaç uygulanması doz aşımı etkisi yaratmaktadır. GVA'ya göre ilaç uygulamasının kısa süreli cerrahilerde Dİ üzerine etkisinin saptanması için ek çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the ideal neuromusculer blocker dose for neuromuscular block morbid obes patients.16 patient were included after TOF guard monitorization, 8 patient received 0.6 mg/kg rocuronium according to their real body weight while the other 8 patient received the same dose of rocuronium according to their ideal body weight.8 normale patient (BMI< 30 kg/m2) were also included as a controle group.Data was collected from teh TOF guard measurement. The block onset time, the clinic effect time and recovery index was recorded. İn the real body weight group onset time was shorter,the clinic effect time was longer,these differences were statistically significant. There was no difference between groups when recovery indexs was compared. These results suggests that rocuroniumm should be administered to morbid obes patients according to their ideal body weight.Doses calculeted according to real body weight results in over dose. The effect of these over dose on recovery index in short surgeys need more investigation.