Tavşan modelinde total hiler ve yalnız arter klempajının renal histoloji ve fonksiyonlar üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The effect of total hilar and artery only clamping on renal histology and functions in a rabbit model
- Tez No: 203664
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAĞ ÇAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Renal cerrahi sırasında yalnızca arteriyel geçici klempaj genel kabul gören görüş olmakla birlikte ulaşılabilen literatürde yalnız arteriyel klempaj yada arter ve venin birlikte klempajının dokudaki etkilerini, ayrıca bu farklı klempaj modellerinin vasküler klempaj sürelerine bağlı olarak iskemi reperfüzyon hasarına (I/R) katkılarını gösteren net bir çalışma yoktur. Bu çalışma ile tavşan modelinde farklı renal vasküler klempaj modellerinin süreyle ilişkili olarak renal dokuda oluşturacağı histolojik ve fonksiyonel etkilerinin karşılaştırılması ve renal fonksiyonların geri kazanımı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Toplam 50 adet tavşan çalışmaya alındı. Girişimler Ketamin 70mg/kg + Xylazine 10mg/kg anestezisi altında gerçekleştirildi. Tavşanlar temel olarak 3 farklı gruba randomize edilerek, klempaj süresine göre farklı alt gruplar oluşturuldu. Ayrıca 10 tavşandan oluşan bir sham cerrahi grubu tanımlandı. Renal vasküler klempaj uygulanacak tavşanlarda mikro-vasküler klempler kullanılarak yalnızca renal arter ya da arter ve ven birlikte 30 veya 60 dakika süreyle klempe edildi. Sham grubunda ise yalnızca orta hat laparatomisi ve renal hilus diseksiyonu uygulandı. İlk cerrahi işlemden 10 gün sonra tüm hayvanlar sakrifiye edildi ve nefrektomi uygulandı. Doku malondialdehid (MDA) düzeyi tüm deneysel cerrahi gruplarında benzer düzeyde saptandı. Süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi ise vasküler klempaj gruplarında kontrol göre azalmış bulunurken, sadece arter 30 dakika klempaj ve arter + ven 30 dakika klempaj gruplarında kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı düzeyde azalma gözlendi. İmmunhistokimyasal inceleme ise artan vasküler klempaj süresinin ve yalnız arter yerine total vasküler klempajın doku nitrik oksit sentaz (NOS) düzeyini arttırdığını göstermektedir. Sonuç olarak, artan klempaj süresi ve renal arter ile birlikte renal venin klempe edilmesi doku oksijenizasyonunu olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Temporary renal artery clamping during renal surgery is the preferential choice during renal reconstructive surgery. On the other hand there is no report in the literature reveals the clear effect of artery only (AO) or artery and the vein (AV) clamping for different time periods on renal functions and renal ischemia reperfusion injury (I/R). In this study our aim was to compare the effect of different renal vascular clamping types related to clamping time on renal histology and functions. Fifty male rabbits incorporated to study. Surgery was performed under Ketamin 70mg/kg + Xylazine 10mg/kg anesthesia. Reagents divided to 3 experimental groups and subgroups formed according to clamping time. A sham-surgery group characterized including 10 rabbits. Median laparotomy and left renal hilus dissection was performed to sham group. AO or AV clamping was performed for 30 or 60 minutes by micro-vascular bulldog clamps to other reagents. Rabbits were sacrificed 10 days after primary surgery and left nephrectomy performed. Tissue malondialdehyde levels were similar in all experimental groups. The superoxide dismutase (SOD) activity was lower than sham group in other experimental groups, but there was only statically difference between 30 minutes AO, 30 minutes AV and the sham group for SOD activity. İmmunhistochemical investigation revealed that NOS activity increases with extended clamping time and AV clamping. As a result entendeded clamping time over 30 minutes and AV clamping effect negatively on renal tissue oxygen level.