İzmir ilinde human herpes virus 6 (hhv-6) seroprevalansının araştırılması
Evaluation of the seroprevalance of human herpes virus (hhv-6) in izmir
  1. Tez No: 203662
  2. Yazar: FATMA HAKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİJEN ÖZACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada 0-83 yaşları arasındaki 803 sağlıklı bireyde EIA ile HHV-6 IgG antikorları araştırılmıştır. Çalışma grubu birinci basamak sağlık merkezlerinden küme örnekleme yöntemi ile rastgele seçilen sağlıklı kişilerden oluşturuldu. Serum örnekleri Mart 2007'de toplandı.Çalışmanın amacı, İzmir'de değişik yaş gruplarında HHV-6 antikorunun seroprevalansını belirlemek ve HHV-6 ile karşılaşmanın en sık olduğu yaş grubunu değerlendirmektir.803 sağlıklı gönüllünün 706'sında HHV-6 IgG antikoru saptandı. Seroprevalans %87.9 bulundu. Seroprevalans farklı yaş gruplarına göre belirlenerek 5-6 yaş grubunda (%94.7) en yüksek, 0-2 yaş grubunda en düşük oranda (%77.5) bulundu. HHV-6 seroprevalansının 3-4 yaş grubunda en hızlı arttığı, HHV-6 ile karşılaşmanın bu yaş grubunda olduğu bulundu. Seroprevalans, yedi yaştan itibaren altmış yaş ve üstüne kadar benzer ve %83.9 - %90.5 arasında saptandı. HHV-6 seroprevalansı, erkek (%87.0) ve kadınlarda (%88.4) benzer bulundu.İzmirde yüksek bulunan HHV-6 seroprevalansı farklı ülkelerden rapor edilen seroprevalanslarla benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
In the study HHV-6 IgG antibodies were screened in 803 healthy individuals aged 0 to 83 using EIA. The study group was composed of healthy individuals which were randomly selected by group sampling method in primary health centers in İzmir. Serum samples were collected in March 2007.The aims of the study are to determine the seroprevalance of HHV-6 antibody in different age groups in izmir and to he age at which HHV-6 contact most occurs.HHV-6 IgG was detected in 706 of 803 healthy individuals. The seroprevalance was found 87.9%. The seroprevalance of different age groups was determined also the highest seroprevalance was found at 5-6 years group (94.7%) and the lowest was found at 0-2 years group (77.5%). İt was found that contact with HHV-6 occurs at 3-4 years of age that the seroprevalance rate increased significantly in this group. HHV-6 seroprevalance was similar for males and females as 87% and 88.4%, respectively.The high seroprevalance of HHV-6 was found in İzmir, similar to those reported from different countries.