Perkütan nefrolitotomi operasyonunda alt kaliks girişi için anatomik gösterge ve açılar
The anatomical landmarks and angles for percutaneous nephrolithotomy
  1. Tez No: 203665
  2. Yazar: ESAT KAAN AKBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BARIŞ ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Mayıs 2006 ile Kasım 2007 arasında çalışma kriterlerine uygun 26 erkek, 14 kadın olmak üzere toplam 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilme kriterleri; alt kaliks girişi planlanmış olması, en fazla 3 denemede hedef alt kalikse giriş yapılmış olması ve girilen kaliksten berrak idrar gelişi olarak belirlendi. Çalışmadan dışlanma kriterleri ise; daha önce geçirilmiş herhangi bir böbrek cerrahisi,opere edilecek böbrekte ciddi hidronefroz olması (grade 4), renal anomaliler (üreteropelvik darlıklar, atnalı böbrek, rotasyon anomalileri, vb.), iskelet sistemi anomalileri ( ciddi kifoskolyoz vb ), VKİ 30 ve üstü olan şişman hastalar ( obez veya morbid obez), alt kaliks girişimi olmaksızın orta ve/veya üst kaliks girişi yapılan hastalar ve 18 yaşından küçük hastalar olarak uygulandı.Anatomik uzunlukların ortalaması sırasıyla; x, 5 cm (1-8 cm arası), x1, 3.4 cm (1.5-8.2 cm arası), y, 7.1 cm (3.3-11.6 cm arası), y1, 3.9 cm (2.2-9 cm arası), t, 5 cm (3.2-9 cm arası), Pd, 9.9 cm (6-13 cm arası), Pi, 10 cm (7-14 cm arası), c, 5.5 cm (1.5-11 cm arası) ve son olarak a, 11.3 cm (5.5-17 cm arası) olarak saptandı. Anatomik açıların ortalamaları ise; ? açısı, 49° (30-70° arası), ß açısı, 41.2° (20-70° arası) ve ? açısı, 62° (27.5-80° arası) olarak saptandı.PNL'ye yeni başlayan ürologlar için gelecekte benzer çalışmaların yapılması ve yeni simülatörlerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Between May 2006 and October 2007, 40 patients (26 men and 14 women) undergoing PCNL by a single surgeon fulfilled the study criteria. The inclusion criteria was a patient undergoing PCNL for renal stone(s) preplanned for lower caliceal puncture, the number of access attempts to the target calyx was ?3 and observation of clear urine from the needle. The exclusion criteria were previous ipsilateral kidney surgery, severe hydronephrosis, renal anomaly, skeletal system anomaly, BMI >30 kg/m2, upper/middle caliceal puncture and patients ?18 years.The mean length of Pi was 10 cm (range 7-14),Pd was 9.9 cm (range 6-13), a was 11.3 cm (range 5.5-17), c was 5.5 cm (range 1.5-11 cm), x was 5 cm (range 1-8), x1 was 3.4 cm (range1.5-8.2), y was 7.1 cm (range 3.3-11.6), y1 was 3.9 cm (range 2.2-9) and t was 5 cm (range 3.2-9). The mean angle of ? was 49º (range 30-70º), ß was 41.2º (range 20-70º) and ? was 62º (range 27.5-80º). Knowledge of these anatomical landmarks and angles may help urologists the ability to perform a precise, repetitive and controlled task in accomplishing accurate percutaneous lower caliceal access during PCNL