Multıpl skleroz'lu hastalarda yaşam kalitesi ölçeği ?musiqol? ile özürlülük ölçeği ?msfc?nin korelasyonu
The correlation between the scale of quality of life ? musiqol? and the scale of disability ?msfc?
  1. Tez No: 203666
  2. Yazar: EBRU ERGİN BAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MAVİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Multipl skleroz; genç yaşlarda ortaya çıkan, nörolojik özürlülük oluşturan ve fiziksel, psikolojik, sosyal sorunlara yol açarak yaşam kalitesini bozan kronik bir hastalıktır. MS hastalarında özürlülüğü ölçmede en yaygın kullanılan ölçek olan EDSS ağırlıklı ambülasyonu ölçmekte, diğer nörolojik fonksiyon bozukluklarını yeterince yansıtmamaktadır. Bu eksiklikleri gidermek üzere alt ve üst ekstremite fonksiyonlarını ve kognisyonu değerlendiren MSFC geliştirilmiştir. Ayrıca son yıllarda hasta takibinde ve tedavilerin etkilerini değerlendirmede, özürlülük ölçeklerine ek olarak yaşam kalitesi ölçekleri de kullanılmaya başlanmıştır. MusiQoL; yeni geliştirilen, Türkiye'nin de içinde bulunduğu çok merkezli bir çalışma ile geçerliliği, güvenilirliği sınanan MS'e özgü bir yaşam kalitesi ölçeğidir. Bugüne kadar MSFC ve MusiQoL'ün korelasyonunu araştıran bir çalışma yayınlanmamıştır. Bu tez çalışmasında, MS'li hastalarda iki ölçeğin korelasyonunun araştırılması ve bu alandaki veri birikimine katkıda bulunulması amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmamızda; MS polikliniğince izlenen, McDonald's kriterlerine göre ?Kesin MS'? tanısı almış, EDSS ? 6,5 (ort: 2.51 ± 1.85) olan 32 hastaya MSFC, MusiQoL ve ek olarak EDSS, HAM-D, FSS, SMMT uygulandı ve aralarındaki korelasyon araştırıldı.Bulgular: MusıQoL'ün toplam skoru ile MSFC toplam skoru arasında anlamlı ancak çok güçlü olmayan bir ilişki (r: 0.355) saptandı. Yaşam kalitesindeki bozulmanın alt ekstremite fonksiyonundaki kayıptan kaynaklandığı gözlendi. MusiQoL ile EDSS arasında da benzer düzeyde (r: -0 . 368) bir ilişki bulundu. MusiQoL ile HAM-D ve FSS arasında daha güçlü bir korelasyon gözlendi (sırasıyla r:-0.552, -0.533). SMMT ile anlamlı ilişki saptanmadı.Sonuç: MS'e özgü yaşam kalitesi ölçeği MusiQoL ile özürlülük ölçeği MSFC anlamlı korelasyon göstermekle birlikte tam olarak aynı şeyleri ölçmemektedir. Bu nedenle MS'li hastaların takibi ve tedavilerin etkisini değerlendirmede bu iki ölçeğin de kullanılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Multiple Sclerosis is a chronic disease that appears in early adult life, causing neurological disability and physical, psychological, social problems that impaires quality of life. EDSS, which is the most widespared scale in measuring disability, measures ambulation, but doesn?t reflect other neurologic function disabilities adequately. MSFC was developed in order to eliminate the pre-called deficiencies, which evaluates the functions of the upper and lower ekstremities and cognition. On the other hand, the use of the scales for quality of life is in increase in recent years for following the patients and evaluating the effects of the treatment. MusiQoL; is a measure of life quality spesific to MS, which has been lately developed and is still in validity and reliability testing process by a multi-centered study in which Turkey is also involved. So far, no official research has been published about MSFC and MusiQoL correlation. In this thesis study, it is aimed to search for the correlation of two scales in MS patients and to asist data aggregation in the emphasised topic.Method: In our research; MSFC, MusiQoL and EDSS, HAM-D, FSS, SMMT was applied to 32 patient who had ?definite MS? diagnosis according to McDonald?s criterions, EDSS ? 6,5 (average: 2.51±1.85) and the correlation was investigated between them.Results: The weak but meaningful relationship (r: 0.355) between the total scores of MusiQoL and MSFC was established. The impairment of quality of life was observed to happen because of the lose of upper extremity function. There was a relation found between MusiQoL and EDSS (r: -0.368). A stronger correlation between MusiQoL and HAM-D with FSS (r: -0.552, -0. 533). There was no meaningful relation with SMMT.Conclusion: The unique life quality scale of MS, MusiQoL and the disability scale MSFC shows the same correlations. However, they don?t measure the same matters. With these reasons using those two scales would be worthwhile for following and treating the MS patients.