Hipoksik iskemik ensefalopatili bebeklerin elektroensefalografik monitorizasyonu ve uzun dönem prognostik gelişimi üzerine etkili faktörler
Electroencephalographic monitorization of infants with hypoxic ischemic encephalopathy and factors affecting long term prognosis
- Tez No: 203672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hipoksik İskemik Ensefalopatili Bebeklerin Elektroensefalografik Monitorizasyonu ve Uzun Dönem Prognostik Gelişimi Üzerine Etkili FaktörlerGiriş ve Amaç: Hipoksik iskemik ensefalopati (HİE); sistemik hipoksi ve serebral kan akımının azalması sonucu ortaya çıkan beyin zedelenmesidir. Bu durum çocuklarda birçok nörolojik defisite neden olabilmektedir. Bu nedenle perinatal asfiksi yaşadığı düşünülen vakaların erken dönemde tanınıp prognozun doğru tahmin edilebilmesi büyük önem taşımaktadır.Biz de çalışmamızda HİE tanısı alarak izleme alınan olguların prognozlarının değerlendirilmesinde yol gösterebilecek bulguları önceden tespit etmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Nisan 2006 - Mart 2008 yılları arasında Yenidoğan yoğun bakım ünitesine kabul edilen HİE tanılı gestasyonel yaşları 36?40 hafta arasında toplam 32; 16( % 50) erkek, 16 (% 50) kız bebek kabul edildi. Bebeklerin doğum ağırlıkları, doğum şekilleri, 1. ve 5. dakika Apgar skorları, Modifiye Sarnat klinik evrelemesi yapıldı. Kranial MRG, EEG kayıtları yapılarak uzun dönem prognoza etki açısından değerlendirmek amacı ile gelişim testleri yapıldı.Bulgular: EEG zemin aktivitesindeki bozukluk ile gelişim basamakları arasında, Kranial MRG sonuçları ile gelişim testleri arasında, Modifiye Sarnat evrelemesi ile mortalite arasında, konvülziyon varlığı ile gelişim testleri arasında istatiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmuştur. Gelişim geriliği olan bebeklerin doğum ağırlıkları, gelişim geriliği olmayanlara göre anlamlı oranda düşük, Sarnat evrelemesinin gelişim testleri ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Apgar 1. ve 5. dakika skorlamasının gelişim testleri ile korelasyonu, Gelişim geriliği olan bebeklerin gestasyonel yaş ve cinsiyetleri arasında da herhangi bir ilişki bulunmamıştır.Sonuç ve Öneriler: Günümüzde perinatal asfiksi görülme oranında düşüş sağlanmışsa da ileri evrelerde mortalite ve uzun dönemde prognoz üzerine kötü etkileri yüksek seyretmektedir. Bu nedenle HİE'li bebeklerin uzun dönemde prognoz üzerine etkili klinik bulguları, görüntüleme yöntemleri ve EEG kayıtlarından faydalanarak nöromotor ve bilişsel gelişimleri takip edilmelidir. Böylece erken dönemde uygun tedavi ile ortaya çıkacak kötü sonuçların en aza indirilmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Electroencephalographic Monitorization of Infants With Hypoxic Ischemic Encephalopathy and Factors Affecting Long Term PrognosisAbstractİntroduction and Aim: Hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) is clinical condition characterized by brain damage due to systemic hypoxia and decreased cerebral blood flow. This situation can lead to multiple neurologic deficit. For this reason, to determine the subjects thought to have perinatal asphyxia in early period is important for estimating prognosis. In this study we aimed to determine signs of HİE that may help evaluating prognosis of patients.Methods: Our study included 32 patients (16 boy (% 50); 16 girl (% 50)), with gestational ages between 36-40 weeks, who were diagnosed as HIE between april 2006 and march 2008. Clinical findings were evaluated according to birth weights, 1st And 5th minute apghar scores, delivery types, and modified Sarnat and Sarnat staging.Cranial MR and EEG results were recorded and developmental tests were applied for determination of effects on long term prognosis.Results: Statistically important relationship between abnormal EEG background activity and developmental stages; cranial MR results and developmental test results;modified Sarnat staging and mortality; presence of convulsions and developmental test results, were found.Birth weights of developmentally retarded patients were significantly lower compared to developmentally normal ones. Relationship between sarnat staging and developmental tests was not statistically significant. Correlation between 1st minute apgar and 5th minute apgar scores and developmental tests was not found statistically significant also statistically significant relationship between gestational age and gender of the patients was not found.Conclusions: Although decrease in perinatal asphyxia incidence is maintained as a result of improvement in neonatal resuscitation and technical properties of neonatal intensive care facilities, it?s negative effects on long term prognosis and mortality is still of concern.For that reason, motor and cognitive developments of newborns with HIE should be followed using clinical findings, imaging studies, and EEG results for evaluation of long term prognosis.So that minimalization of unfavourable results may be possible with initialization of treatment and rehabilitation studies in early period.