Akral melanositik nevusların dermatoskopik paternleri ve bu paternlerin dağılım özelliklerinin değerlendirilmesi
Dermatoscopic patterns of acral melanocytic nevi and assessment of distribution futures of these patterns
- Tez No: 203673
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TURHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dermatoskopi, pigmente deri lezyonlarına yönelik gereksiz cerrahi girisimleri azaltarak histopatolojik tanıya yakın dogrulukta tanı koydurabilen, hızlı, ucuz ve pratik bir tanı yöntemidir. Günümüzde bu yöntem, malign ve benign melanositik lezyonların birbirinden ayrımında yaygın olarak kullanılmaya baslanmıstır. Son 20 yıldır dermatoskopi konusunda önemli mesafeler kat edilmesine ragmen, akral pigmentli lezyonlarla ilgili çalısmalar çok fazla degildir. Biz çalısmamızda bölgemizdeki akral yerlesimli pigmente lezyonların dermatoskopik paternlerini ve dagılım özelliklerini arastırdık. Akral melanositik lezyonların dermatoskopisi, palmoplantar bölgenin farklı anatomik yapısı nedeniyle özellik göstermektedir. Akral yerlesimli benign melanositik lezyonların dermatoskopik bakısında lezyonlarda baslıca ?paralel oluk paterni?, ?kafes benzeri patern?, ve ?fibriler patern? tespit edilirken, daha az oranda ?retiküler patern?, ?homojen patern? ve ?globuler patern? görülmektedir. Malign melanomda ise tipik dermatoskopik patern ?paralel sırt paterni?dir. 102 hastanın 126 akral melanositik lezyonunun dermatoskopik olarak incelendigi çalısmamızda, en sık ?paralel oluk paterni? görülürken, bunu sıklık sırasıyla, ?kafes benzeri patern?, ?nokta/globüler patern?, ?fibriler patern?, ?homojen patern?, ?retiküler pigmentasyon paterni? ve ?atipik patern? izlemistir. Lezyonların en sık el parmaklarına yerlestigi gözlenmekle birlikte el ayası ve ayak tabanı lezyonları da görülmüstür. Çogu bölgede ?paralel oluk paterni? görülmekteyken, ayak medialinde ve topuktaki lezyonlarda daha çok ?kafes benzeri patern? görülmüstür. Sonuç olarak, çalısmamızın bölgemizdeki akral melanositik lezyonların dermatoskopik paternleri ve dagılım özelliklerini gözler önüne seren ilk çalısma olması ve benzer uluslararası çalısmalarla karsılastırma olanagı saglaması açısından önem arz ettigini düsünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Dermatoscopy is a fast, cost-effective and easy-to-use diagnostic tool that prevents unnecessary surgical interventions in pigmented skin lesions and provides a diagnostic accuracy close to the level of the one obtained by histopathology. Today, this method has been widely used to distinguish malignant and benign melanocytic lesions. Despite improvements in dermatoscopy during the last 20 years, studies on acral pigmented lesions are not much. In the present study, we aimed to investigate dermatoscopic patterns and localization characteristics of acral pigmented lesions. Because of the different anatomical structure of palmoplantar region, dermatoscopic patterns seen in acral melanocytic lesions are unique. While ?parallel furrow pattern?, ?lattice-like pattern? and ?fibrillar pattern? were the main patterns observed during dermatoscopic examination of benign melanocytic lesions with acral location, ?reticular pattern?, ?homogeneous pattern? and ?globular pattern? were the less observed patterns. In malignant melanoma, ?parallel ridge pattern? was the typical dermatoscopic pattern. In our study, where 126 acral melanocytic lesions of 102 patients were evaluated with dermatoscopy, ?parallel furrow pattern? was the most frequently observed pattern followed by ?lattice-like pattern?, ?dot or globular pattern?, ?fibrillar pattern?, ?homogeneous pattern?, ?reticular pigmentation pattern? and ?atypical pattern? respectively. Although most of the lesions evaluated in our study were located on fingers, there were few lesions which were observed on palmoplantar localization. While ?parallel furrow pattern? was seen in nearly all localizations, ?lattice-like pattern? was observed in lesions located at heels and the medial side of the feet. As a conclusion, we think that our study is not only the first study demonstrating dermatoscopic patterns and localization characteristics of acral melanocytic lesions in our region, but also allows comparison with similar international studies.