MS'li hastalara ait MRI bulgularının morfometrik olarak değerlendirilmesi
Patients of MS are belonging to MRI's findings of morphometric in being evaluated
- Tez No: 203691
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH YÜCEL, DOÇ. DR. CEYHAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda, Nöroloji Kliniği tarafından Multiple Sclerosis tanısı konulan 40 hasta (25 kadın,15 erkek) ile 40 sağlıklı kişi (25 kadın-15 erkek ) kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done at the Department of Anatomy with the cooperation of Neurology Department, Medical School of Eskisehir Osmangazi University. Forty patients (25 females, 15 males) diagnosed with Multiple Sclerosis (MS) and 40 healthy people (25 females, 15 males) were included at the present study. Using Magnetic Resonance Imaging (MRI) images, we measured and compared several parameters including lateral and third ventricular width, brain width, the ratio of lateral ventricular width to brain width, bicaudate ratio, corpus callosum area in addition to volumes of the ventricles, cerebral sulci, and cerebellum + brain stem, total brain.We performed linear, two-dimensional, and three-dimensional measurements on MRI images.