SSS tutulumu olan Behçet hastalarının serumlarında beyin dokusuna spesifik otoantikor varlığının araştırılması
Detecting presence of autoantibody against central nervous system in neuro-Behçet disease
  1. Tez No: 203698
  2. Yazar: AYŞE İLKSEN ÇOLPAK IŞIKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY DALKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Behçet Hastalığı çoklu sistem tutulumu ile giden, etyolojisi ve fizyopatolojisi bilinmeyen, kronik, inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın tanısının klinik bulgulara dayanan kriterlere göre konulması ve özellikle diğer bulguların eşlik etmediği, nörolojik tutulumla başlayan hastalarda tanının belirlenmesindeki güçlükler, özgül bir laboratuvar testinin eksikliğine dikkati çekmektedir. Behçet hastalığında hem hücresel hem de humoral immünitenin aktivasyonu ile giden bir immünolojik dengesizliğin olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, immün sistem bozukluğuna bağlı geliştiği düşünülen durumlarda uygulanan, indirekt immünfloresan boyama tekniği kullanarak, SSS tutulumu olan Behçet hastalarının serumlarında, SSS'e karşı otoantikor varlığı araştırılmıştır. Önce hasta ve kontrol serumları, özgül olmayan boyanmayı önleyebilmek için kobay karaciğeri ile preabsorbsiyona tabi tutulmuşlardır. Takiben fare beyin dokusu ile inkübe edilerek, floresan (FITC) ile konjuge, insan IgG'sine karşı keçide hazırlanmış, IgG ile işaretlenmiştir. Beyin kesitleri floresan mikroskop ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak hasta serumlarında hem parankimal hem de vasküler yapılara karşı immünreaktivite tespit edilmiştir. Bu tespit edilen özgün immünoreaktivitenin ne tür bir epitopa ait olduğu ileri çalışmalarla araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Behçet?s Disease is a chronic inflammatory disease with an unknown aetiology that affects multiple organ systems. Since the diagnosis of this disease mainly relies on clinical criteria, a diagnostic laboratory test is required especially for neuro-Behçet cases without systemic involvement. It is believed that both cellular and humoral immune dysregulation play a role in Behçet?s Disease. In this study we searched for the presence of an autoantibody against brain tissue by means of indirect immunofluorescent staining technique, in neuro-Behçet disease patients. After preabsorbtion of sera with guinea pig liver powder to reduce nonspesific staining, serum samples were applied to mouse brain sections and immunoreactivity was detected with fluorescein-conjugated goat antibody against human IgG. Brain slices were later examined under fluorescent microscope. We detected spesific immunoreactivity to both parenchymal and vascular brain structures in patient sera. Further studies are needed to disclose the nature of epitope to which the immunoreactivity was directed against.