Preeklampside asimetrik di metil arjinin (adma) ve oksidan/antioksidan sistemin rolü
The rol of asymmetric di methyl arginine and oxidant/antioxidant system in preeclampsia
- Tez No: 203709
- Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZE DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Endotelden kaynaklanan nitrik oksitin (NO) in vivo koşullarda vasküler/endotelyal fonksiyonları koruduğu bilinmektedir. Asimetrik dimetil arjinin (ADMA) NO sentazın dolaşımda da bulunan endojen bir inhibitörüdür. ADMA, NO sentazın substrat bağlanma bölgesinde L-arjinin ile yer değiştirdiğinde NO'nun birçok fizyolojik fonksiyonunu değiştirmektedir.Preeklampsi, daha önceki dönemde tansiyonu ve proteinürisi olmayan gebelerde 20 haftalık gebelik döneminden sonra hipertansiyon ve proteinürinin ortaya çıkması ile kendini gösteren bir sendromdur. Anne ve bebeğin morbitide ve mortalitesine yol açabilen bir durumdur. Son yıllarda yapılan çalışmalar preeklampsinin sebebi konusunda birçok tanımlama ve açıklamalar getirmiştir. Bununla beraber etyolojisi halen bilinmemektedir. Preeklampsinin patogenezini açıklamaya yönelik çalışmalar ise hastalığın teşhis kriterlerinin tam tariflenmemiş olması nedeni ile aksamaktadır.Oksidatif stres genellikle hücresel reaktif oksijen türlerinin (ROT) üretimi ile antioksidan kapasite arasındaki dengesizlikten kaynaklanan bir durum olarak açıklanmaktadır. Normal plasental dokularda ROT üretimi ve biyolojik oksidasyon süreçleri gösterilmiştir. Preeklampside aşırı ROT üretimi için biyokimyasal bazı açıklamalar getirilmiştir. Bu sendromda antioksidan sistemin baskılanarak oksidatif stresin arttığına dair deliller bulunmuştur.Literatür bulguları ışığında bu çalışmanın ana hedefleri şu şekilde sıralanabilir; i) kord kanının serumunda ADMA, arjinin ve sitrüllin düzeylerinin belirlenmesi, ii) aynı biyolojik materyalde süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) gibi antioksidan enzimlerin aktivitesinin belirlenmesi, iii) kord serumunda malondialdehit (MDA) düzeylerinin tespiti, iv) preeklampsi ile çalışılan parametreler arasındaki ilişkilerin ortaya konulması.Bu amaçla 21 preeklamptik gebe ve 28 normal gebe çalışmaya dahil edildi. Doğumdan hemen sonra bir umblikal kord segmenti çift klemple klemplenerek umblikal venden kan numuneleri bir enjektör yardımıyla alındı. Kan daha sonra antikoagulan içermeyen tüplere aktarıldı.
Özet (Çeviri)
Endothelium derived nitric oxide (NO) is known to maintain vascular/endothelial functions in vivo. Asymmetric dimethylarginine (ADMA) is circulating endogenous inhibitor of NO synthase. ADMA interferes with many of the physiological functions of NO by displacing L-arginine from the substrate binding site of NO synthase.Preeclampsia is a syndrome that is usually defined as the onset of hypertension and proteinuria after 20 weeks of gestation in previously normotensive non-proteinuric pregnant women. It is a leading cause of maternal and fetal morbidity and mortality. Recent studies have provided a lot of explanations for the cause of preeclampsia. However, the ethiology of this disorder still remains unexplained. Efforts to clarify the pathogenesis of preeclampsia have been impeded by the lack of diagnostic criteria for the disease.Oxidative stress is defined as an imbalance between the cellular generation of reactive oxygen species (ROS) and the capacity of antioxidants to prevent oxidative injury. Evidence of ROS-production and biological oxidation can be seen in normal placental tissues. A biochemical explanation for excessive ROS production in preeclampsia has been proposed. Antioxidant defenses appear to be depleted during preeclampsia resulting in oxidative stress. In the light of the present literature findings, the main goal of this study is to find out; i) the levels of cord serum ADMA, arginine, and citrulline levels, ii) the activities of antioxidant enzymes such as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), and glutathione peroxidase (GSH-Px) in the same biological materials, iii) the levels of malondialdehyde (MDA) in cord serum iv) the relationship between preeclampsia and all these parameters studied.For this purpose, 21 preeclamptic pregnant and 28 normal pregnant were included in this study. Immediately after delivery, an umbilical cord segment was double clamped and blood was drawn gently from the umbilical vein with a syringe. Blood was transferred into the tubes without anticoagulant.