İdiopatik intrakranial hipertansiyonlu vakalarda endolenfatik hidrops bulgularının araştırılması
Investigation of the presence of endolymphatic hydrops findings in the patients with idiopathic intracranial hypertension
- Tez No: 203710
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SENNAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İdiopatik intrakranial hipertansiyon (İİH), kafa içinde herhangi bir kitle veya hidrosefali olmadan ve lokal nörolojik bulgu göstermeden papilödemin eşlik ettiği kafa içi basınç artışıdır. İİH hastaları genellikle baş ağrısı ve görme problemleri ile başvurmaktadır. Ancak bu şikayetlerin dışında işitme kaybı ve çınlama gibi endolenfatik hidropsta karşılaştığımız şikayetler de görülebilmektedir. Bu çalışmada İİH tanısıyla takipte olan hastalarda nörotolojik semptomların varlığı sorgulandı, odyolojik değerlendirmelerinde, işitme eşikleri, otoakustik emisyon varlığı, akustik komplians ölçümü, rahatsız edici ses seviyesi ve elektrokokleografi yapıldı. Çalışmaya 28 İİH'li hasta ve 18 kontrol grubu hastası dahil edilmiştir. Nörotolojik semptomları sorgulandığında en sık olarak hastaların % 75'inde çınlama-uğultu tespit edildi. Hastaların % 39.3'ünde şikayetlerinin tek taraflı olduğu saptandı. Tek taraflı şikayeti olan İİH'li hastalarının şikayetçi oldukları kulakları diğer kulaklarından hem saf ses ve hem de alçak frekans ortalamaları açısından farklı bulundu. Çalışmaya aldığımız hastaların kulakları; İİH'li hastaların şikayetçi oldukları kulakları, sağlıklı bireylerin kontrol grubu kulakları, İİH'li hastaların şikayetçi olmadıkları kulakları olarak 3 grupta incelendi. Bu 3 grubun saf ses ve alçak frekans işitme eşiklerinin ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Kontrol grubunun saf ses ve alçak frekans ortalama değerleri diğer iki gruptan anlamlı derecede düşüktü. Gruplar arasında akustik komplians değerleri, koklear hassasiyet ve ortalama SP/AP oranları açısından fark yoktu. Ancak patolojik SP/AP oranına sahip olma yüzdesi ve koklear hassasiyet varlığı; İİH hastalarında, kontrol grubu hastalardan anlamlı olarak yüksek bulundu. Hastaların mevcut şikayetleri ve oftalmolojik bulguları ile odyolojik değerlendirmeleri arasında bağlantı bulunamadı. Yapılan testlerde İİH hastalarında iç kulakta da etkilenme olduğu gösterildi. Hastaların takiplerinin Kulak Burun Boğaz ve Odyoloji bölümlerince de yapılmasının yararlı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Idiopathic intracranial hypertension (IIH) is a syndrome characterized by increased intracranial pressure and papilledema, without any intracranial space occupying lesion or hydrocephalus and with no focal neurologic deficits. Presenting symptoms most commonly are headache and visual dysfunction. But these patients may present with complaints of hearing loss, and tinnitus like symptoms similar to patients with endolymphatic hydrops. In this study we questioned the patients for neurotologic symptoms. Pure tone audiograms, otoacoustic emissions, acoustic compliance, uncomfortable hearing level, electrocochleography were done as audiological evaluations. The study included 28 patients with the diagnosis of IIH and 18 patients as control group. The main complaint was found to be tinnitus in 75 % of the patients. Complaints were unilateral in 39.3 %. Pure tone and low frequency hearing levels of the IIH patients with unilateral complaint were significantly lower than contralateral non-symptomatic ears of the patients. Ears of the patients in the study were grouped as the ears of the IIH patiens with complaint, control group ears and the ears of the IIH patients without any complaints. Control group ears had lower thresholds on pure tone audiograms and low frequency hearing levels. No significant difference was found between acoustic compliance, cochlear hypersensitivity and mean SP/AP ratios of the groups. However, when pathologic SP/AP ratio and cochlear hypersensitivity were taken into consideration, these were more common in IIH patients than control groups. No correlation was found between complaints and ophthalmological findings of the patients and their audiological findings. Involvement of the inner ear was documented in our study. Patient follow up by ear-nose-and throat (ENT) and audiology departments is thought to be beneficial in these patients.